Haber Detayları - 1.09.2021

ÇAKMAK BARAJI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

12 yıl önce temeli atılan Trakya bölgesinin GAP’ı olarak nitelendirilen Çakmak Barajı projesi sulama hattının genelinin neredeyse yüzde 3’ü anca tamamlanabildi. 2017’de ihalesi yapılan ve 160 bin dekarlık alanı suya kavuşturacak 1. Etap sulama hattının 2020’de tamamlanması beklenirken şu ana kadar ise buradaki işin yalnızca yüzde 10’u yapılabildi. 360 bin dekarlık alanı kapsayan 2. Etap sulama hattı işi ihaleye dahi çıkarılmış değil. Tüm bunlar göz önüne alındığında Çakmak Barajı Sulama hattı yapımına ivme kazandırmak adına Çakıcı Otel’de Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan’ın da katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantı sonucunda bir ekip oluşturularak Ankara’ya gidilip projenin hızlanması için ilgili makamlara talepte bulunulması kararlaştırıldı.

01 Eylül Çarşamba günü Çakıcı Otel’de gerçekleşen Çakmak Barajı değerlendirme toplantısına Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Belediye Başkanı Özlem Becan, İlçe Tarım Müdürü Burak Esen, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Çakmak Sulama Kooperatifi Başkanı Ünal Çelebi, Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Öner, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Tamer Akkuş, Muhtarlar Derneği Başkanı Nevzat Öztürk, AK Parti İlçe yöneticileri Önder Özcan ve Mutlu Kırman, CHP İlçe Başkanı Muammer Çetiner, İYİ Parti İlçe Başkanı İbrahim Erkal, MHP İlçe Başkanı Onur Ser’in yanı sıra basın mensupları katıldı. Toplantıda genel olarak, planlanandan çok ağır ilerleyen ve ilçemiz başta olmak üzere bölge için çok önemli sayılan Çakmak Barajı Sulama hatlarının yapımının hızlanmasına yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. 

Toplantıda ilk olarak söz alan Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, proje ile ilgili yapılması gereken konular üzerinde tek tek durularak odak noktanın o yöne çevrilmesi gerektiğini ifade etti. Projenin genelinden ziyade kısım kısım taleplerde bulunulmasını vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti, “Öncelikle taahhütler üzerinde durmalıyız. Çakmak barajında bize taahhüt edilen 40 milyon TL geldi mi? Bunu takip etmemiz lazım. Tarıma bir bütün olarak bakmalıyız. Böyle bir dönemde isteyeceğimiz meblağı iyi belirlememiz lazım. Makul ve gerçekçi bir ödenek talep etmeliyiz. Pandemi birçok şeyin önüne geçti. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Karşılaştırmamız gereken proje Hamzadere Barajı. Yüzde 85 tamamlandı. Demek ki onlar bayağı bir yol kat etmişler. Biz de bunu öne sürerek hareket etmeliyiz. AK Parti İl Başkanı Belgin İba hanımefendiyi de ekibe katarsak diğer bileşenlerle güçlü bir ekiple çıkmak gerekiyor Ankara’ya. OSB den çok maliyetli bir proje bu. 15 gün içerisinde çalışma yaparız, görüşme ve randevular ayarlanır. Hazırlıkları yapıp hızlı hareket ederek Bütçe hazırlanana kadar bu işi halletmeliyiz”. 

Toplantıda söz alan bir diğer isim Çakmak Sulama Kooperatifi Başkanı Ünal Çelebi de, 1. Etabın çok ağır ilerlediğini, 2. etabın ise halen ihaleye çıkmadığına dikkat çekerek en azından 2. etabın ihalesinin tamamlanması gerektiğini belirtti. Çelebi konuşmasında, “ Çalmak barajı Projesinin durumu ağır aksak ilerliyor. Meriç’ten Ana gövdeye su basacak kanalının ihalesi oldu. Müteahhit çalışıyor. 1. Etap ile ilgili olarak ise bana elimdeki parayla yüzde 20’sini yapabilirim, bize para lazım dedi. Eğer bana para çıkartırsanız önümüzdeki sene teslim ederim sözünü verdi. Belgin hanım (AK Parti Edirne İl Başkanı) Ankara’da temas kuracağını söyledi. 160 bin dönüm alanı sulama projesinde yüzde 10’lardayız. Sığırcılı kısmında çalışmalar devam ediyor. Diğer etap ise 360 bin dekarlık alanı. Bunun ihalesinin de acilen yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Ticaret Borsası Başkanı Egemen Aslan da Projenin hızlanması için bir ekiple Ankara’ya gidilmesinin önemine dikkat çekti. Ülkenin kuraklık sinyalleri verdiğini ifade eden Aslan, Çakmak Barajının tamamlanıp biran evvel faaliyete geçmesi gerektiğini vurguladı. Aslan değerlendirmesinde, “

Çakmak barajında acil ihtiyacımız var. Kuraklık yüzünden İç Anadolu ve diğer bölgeler mahvoldu. Bizim bu barajı ödeneğini 2022 bütçesine koydurmamız lazım. Meriç hattı devam ediyor onu hızlandıralım. Bir ekip oluşturalım. Ankara’da bu meselenin takipçisi olalım. İğneyi kendimize batırmamız lazım. Bizde bu süreci sağlıklı takip etmedik. Bu projeden Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanının da haberi var. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un kararlı bir ekiple gittiğimizde bize yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi. 

Toplantıya katılan diğer katılımcılar da Ankara’ya gidilerek projenin 2022 bütçesine dahil edilmesi hususunda hemfikir olduklarını ifade ettiler. 15 gün içerisinde DSİ Bölge Müdür ile gerekli ön görüşmeler yapılacak ve Ankara’da ki görüşmeler için de ön hazırlık yapılacak.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

  1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041