Haber Detayları - 3.02.2017

TÜRK TARİH KURUMU ESKİ BAŞKANI PROF. DR. YUSUF HALAÇOĞLU’NDAN “MİLLİ BİLİNÇ OLARAK TÜRKLÜK” KONFERANSI

Borsamızın davetlisi olarak ilçemize gelen Türk Tarih Kurumu eski Başkanı MHP Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun  “Milli Bilinç olarak Türklük” konulu konferansı 03.02.2017 tarihinde Uzunköprü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, MHP İlçe Başkanı Ayhan Yeni ve Ülkü Ocakları Başkanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Halil Karahan, Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ünal Çelebi, Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Özcan Kayalı ve Cemal Durmaz, Türk Ocakları Derneği Başkanı Ahmet Acaroğlu, Borsamız Üyeleri ve ilgili halkımızın katılımları ile gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşması, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan tarafından gerçekleştirildi.

Aslan konuşmasında “Uzunköprü Ticaret Borsamızın davetleri ile İlçemize gelme nezaketini gösteren, Ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli tarihçi, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı, Kayseri Milletvekili Sayın Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun  “Milli Bilinç olarak Türklük” konulu konferansımıza hoş geldiniz. 

Ülkemiz kıtaların birleştiği, medeniyetlerin buluştuğu, farklı dinlerin temsil edildiği, değişik milletlere mensup insanların saygı ve hoşgörü içerisinde bir arada yaşadığı dünya üzerindeki ender ülkelerden birisidir. Ülkemizin ve  insanlarımızın sahip olduğu değerler, üzerinde yaşadığımız coğrafyada tarihte yaşanan olaylar, dünyanın geleceğiyle ilgili yapılan hesaplar ve projeler nedeniyle Türkiye, her zaman ilgi odağı olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Olaylara objektif ve bilimsel yaklaşmak her konuda olduğu gibi tarihi meselelerde de konuyu uzmanlara bırakmak en doğru yoldur.

 Tarih, belge ile yazılır hükmü gereğince, arşivlere dayalı olarak yapılacak bilimsel çalışmalar siyasi, ideolojik ve önyargılı yaklaşımları ortadan kaldıracaktır.

Belge ve tarih deyince Ülkemizde İlk akla gelen bilim adamı ve tarihçi olan, 15 yıl Türk Tarih Kurumu Başkanlığı yapmış değerli hocamız, Kayseri Milletvekili Sayın Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nu ilçemize gelerek, yoğun mesaisi ve gündemi içerisinde bizlere eşsiz bilgilerinden yararlanma fırsatı vereceği için çok teşekkür ederiz.

Bu konferansın düzenlenmesi aşamasında bizlere destek olan Değerli kardeşimiz Metin Korkut’a da buradan, sizlerin huzurunda Uzunköprü Ticaret Borsası Meclisi adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.” Dedi.


Milli Bilinç Olarak Türklük konferansında Türklük tarihi ana hattında birçok konuda bilgiler vererek sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu,  

Türklüğün tarihi ile ilgili olarak katılımcılara bilgilendirmelerde bulunduktan sonra, şöyle konuştu: “Başımızdan geçen tüm olayların bir değerlendirmesini yapıp buradan elde ettiğimiz tecrübeyi gelecekte, kullandığımız taktirde kesinlikle aynı hatalara düşmeyeceğiz. İşte bunun için tarih gelecektir. Ne kadar geçmişinizi biliyorsanız, geleceğinizi de o kadar iyi görebilirsiniz" diye konuştu. 


Mustafa Kemal Atatürk`ün; "Tarih, ihtiyatsızlar için merhametsizdir" sözünü de değerlendiren Halaçoğlu, şöyle devam etti: "Bu söz ne demektir? Bu söz şu anlama geliyor. Tarihi yaşamış insanlar, bu tarihi bilgilerinden yararlanmadan geleceklerine yön vermeleri halinde, geçmişten ders almadıkları için başlarına gelecek olayları kestiremeyeceklerinden başlarına gelecekleri normal karşılamak durumundadır. Tarih dediğimiz şey bizlerin yaptıklarıdır. Hepimizin tarihi vardır." dedi.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu daha sonra soru cevap şeklinde katılımcıları aydınlatmıştır.  

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan ve Meclis Başkanı Ahmet Gür günün anısına Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’na İlçemizin simgesi Uzunköprü’müzün tablosunu hediye etti.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839