Haber Detayları - 5.11.2020

MESLEKİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PYK OLARAK PROF. DR. MEHMET AKALIN İLE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK

Mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 05.11.2020 tarihinde Proje Yürütme Kurulu (PYK) Başkanı Egemen Aslan, Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü PYK Üyesi Mesut Kaya ile Müdür Yardımcısı PYK Üyesi Burcu Yalınız Prof. Dr. Mehmet Akalın ile bir araya gelerek okulumuzun gelecek vizyonu ve hedefleri konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Toplantı ile ilgili bir açıklama yapan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü Yürütme Kurulu ve UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan “Protokol kapsamında mesleki ve teknik eğitimde, sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip, gelişen teknolojiye hızla ve etkin şekilde uyum sağlayabilen, paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine aktif şekilde katıldığı bir yapıyı tam anlamıyla hayata geçirebilmeyi amaçlıyoruz. Gerçekten bu konu önemli ve memleket meselesi, Nitelikli iş gücünün temelini iyi bir eğitim oluşturuyor. Aranan eleman ve yetişmiş eleman konusu önünde sonunda gelip eğitime dayanıyor. Bu gerçek, sanayiden hizmet sektörüne kadar ekonominin her alanı için geçerli. Ama özellikle sanayide bu konuda son yıllarda çok ciddi bir dar boğazla karşı karşıyayız. Bugün hangi sanayi sektörümüzü temsil eden hangi dostumuzla, Üyemizle konuşursak konuşalım, söylediği gerçek şu; ´Doğru işe doğru insanı, kalifiye insanı bulamıyoruz. Diğer tarafta bakıyoruz işsizlik almış başını gitmiş. Maalesef ve özellikle genç nüfusta hak etmediğimiz oranlarda bir işsizlik yaşanıyor. Demek ki burada iş gücü piyasaları ile iş gücü arasında bu köprü eksik. Bu proje ile de bu iki yaka arasında eksik olan köprüyü inşa etmek istiyoruz.

Bu konu ile ilgili İlçemizin yetiştirmiş olduğu önemli değerlerden Prof. Dr. Mehmet Akalın hocamızın bilgi ve tecrübelerinden faydalanabilmek amacı ile kendisi sağ olsun bizlerin davetini kırmayarak okulumuzu ziyaret ederek bizler ile görüştü. Kendisinin Yurtdışı tecrübeleri,  Milli Eğitim Bakanlığında mesleki ve teknik eğitim alanında danışmanlık görevi tecrübeleri, Üniversite ve sanayi işbirliği kapsamında TÜBİTAK projeleri tecrübeleri konularında çok faydalı istişarelerde bulunduk. Prof. Dr. Mehmet Akalın hocamızın da engin bilgileri ve tecrübelerinden faydalanarak protokol kapsamında başarılı olacağımıza olan inancımız tamdır”. Dedi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

  12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940