Haber Detayları - 12.04.2016

SARI PAS VE KÜLLEMEYE DİKKAT

Son günlerde Kurumumuza Buğday Üreticilerimiz tarafından iletilen şikayetler üzerine, İlçe Tarım Müdürü Halil Karahan ve UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan’ın  daveti ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Toprak ve Su Kaynakları Bölüm Başkanı Dr. Sami Süzer, Serin İklim Tahılları Şube Şefi Dr. İrfan Öztürk ve Edirne Tarım il Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şubesinden Ziraat Teknikeri Nadi Aygen 12.04.2016 tarihinde ilçemize gelerek Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan ve Borsamız Teknik Personeli, Tarım İlçe Müdürü Halil Karahan ve Tarım İlçe Müdürlüğü Teknik Personeli, Üretici Şadan Atalay ile beraber Merkez, Kırkavak ve Kurtbey Köylerinde Buğday ekili tarlalarda incelemelerde bulundular.

Arazide yapılan İncelemelerde buğdaylarda meydana gelen lokal bazlı yerel sararmaların nedeninin Kış mevsiminin ortalama sıcaklıkların üzerinde seyretmesi sebebi ile bitkilerin vejatatif gelişiminin hızlı olması neticesinde yaprak biti oluşumu sebebiyle meydana geldiği, normal şartlarda Mayıs ayı içerisinde oluşması gereken hastalığın erken gelişme neticesinde bu sene daha erken etki yaptığı ve gözle görüldüğü uzmanlarca ifade edilmiştir.

İncelenen bölgelerde tespit edilen Ağustos Köpüklü Böceği’nin zararlı miktarda olmadığı ve Arpa Cücelik Virüsü ile ilgili de sıkıntı olmadığı belirtilmiştir.

Uzmanların Tarlalarda Yaptıkları İncelemeler Neticesinde Buğdaylarda Sarı Pas ve Külleme Hastalığının mevsimsel etkilerden dolayı geliştiği, İlaçlama yapılarak önlem alınmasının ürün kalitesi ve verim açısından gerekli olduğu belirtildi. Ayrıca Sarı Pas ve Külleme hastalığı ile ilgili ilaçlama yapıldıktan sonraki süreçte de Kahverengi Pas Hastalığı ile ilgili üreticilerin dikkatli olmaları konusunda yetkililer uyarılarda bulundular.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Toprak Ve Su Kaynakları Bölüm Başkanı Dr. Sami Süzer Ve Serin İklim Tahılları Şube Şefi Dr. İrfan Öztürk Sarı Pas Hastalığının Buğdayda en erken görülen Pas türü olduğunu ve Belirtilerinin Buğday Yaprakların Üst Yüzeyinde Makina Dikişi Şeklinde ve Sarı Renkte Püstüller Oluşumu Şeklinde Olduğunu belirttiler.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839