Haber Detayları - 28.04.2020

UTSO VE UZTB ÜYELERİNE TOBB NEFES KREDİSİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Uzunköprü Ticaret Borsası ile Denizbank Uzunköprü Şube Müdürü tarafından açıklama yapıldı.

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Ercan İhtiyar, Uzunköprü Ticaret Borsası (UZTB) Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Denizbank Uzunköprü Şube Müdürü Şefik Tezcan tarafından yapılan açıklamada verilecek kredinin detayları paylaşıldı.

UTSO Başkanı Ercan İhtiyar yaptığı açıklamada, “Nefes Kredisi ile 6 milyar liralık kredi imkânın Oda ve Borsaya kayıtlı üyelere sağlanacağını belirterek, “Özellikle cirosu küçük işletmelerimiz finans bulmakta zorluk yaşıyordu. Nefes Kredisi ile bu zorluklar bir nebze olsun giderilecek” dedi.

Nefes Kredisi’ne yıllık cirosu 25 milyonun altındaki işletmelerin başvuracaklarını belirten UTSO Başkanı İhtiyar, ’’365 Oda Borsa olarak Nefes Kredisine katkı sağlayarak, kredi açılması sağlandı. Yıllık cirosu 3 Milyon ve altında olan işletmeler azami 50 Bin TL, 3 Milyon üzeri olanlar ise azami 100 Bin TL kredi kullanabilecekler. Kredinin yıllık faiz oranı ise yüzde 7.50 olacak ve 2020’de anapara ve faiz ödemesi bulunmayacak. Kredi geri ödemelerinin ise 2021 yılında 12 eşit taksitte yapılacağını anlatan Başkan İhtiyar, ’’Krediye başvuran işletmelerden Vergi-SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek. İlave maddi teminat olmayacak, 50 bin lira kredi için 150 TL, 100 bin lira için 300 TL banka masrafı dışında ek masraf olmayacak. KGF kefaleti için mevzuat gereği %0,75 komisyon alınacak. Tüm sektörler başvurabilecek. Üyelerimiz Odamızdan alacakları Nefes Kredisi Başvurusu İçindir ibareli Faaliyet Belgesi ile Denizbank Şubelerine başvurabilecekler. Üyelerimiz belgelerini Odamıza gelmeden online olarak da alabilirler. Kredi müracaatlarının değerlendirilmesi ilgili banka tarafından yapılacak’’ dedi.

UZTB Başkanı Egemen Aslan ise, “Oda/Borsalar olarak gücümüzü her zaman üyelerimizden almaktayız. Bu zor günlerde de gücünü aldığımız üyelerimize destek olmak için TOBB öncülüğünde Oda ve Borsamızın kaynaklarını üyelerimize sunuyoruz. Nefes kredisi ile üyelerimizin uygun maliyetli finansmana erişimi sağlanmaya çalışılmış, toplamda 6 milyar TL kaynak yaratılarak, 40 bin KOBİ’ye ulaşılması hedeflenmiştir. TOBB öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda Denizbank ve KGF işbirliğiyle yeni Nefes Kredisi başvuruları ilçemizde de başlamıştır. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, bu zor dönemde elini taşın altına koyan Denizbank Genel Müdürü Sayın Hakan Ateş’e ve Denizbank ailesine ve KGF yönetimine teşekkür ediyorum. Denizbank’ın bu süreci bölgemizde Uzunköprü ve Meriç Şube Müdürlerimiz öncülüğünde başarıyla yürüteceğine inancımız tamdır.

Denizbank Uzunköprü Şube Müdürü Şefik Tezcan ise DenizBank’ın, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde katılımcı banka olarak yer aldığını söyledi. Bölgemizde oda ve borsamıza kayıtlı işletmeler Nefes Kredisine yönelik alınan faaliyet belgesi ile tüm Denizbank şubelerimize başvurabilirler. Çalışma saatlerimizi 9:00- 17:00 arasına düzenleyerek hizmet vermeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.


Diğer Haber Dosyaları

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738