Haber Detayları - 26.08.2014

UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI UYGULAMALI STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYINA KATILDI

Oda ve borsa akreditasyon sistemi içerisinde yer alan “Uygulamalı Stratejik Plan” eğitimi Ankara Türkiye Ekonomi Politikalar Araştırma Vakfın’da yapıldı. Eğitime Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Meclis Üyesi ve Akreditasyon Komitesi Üyesi Gökhan Alfman, Dış İlişkiler Sorumlusu Levent Sekban ile Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Hülya Erman katıldı.


 Eğitim toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsanın 5 yıldızlı akredite oda olmasını hedeflediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, göreve geldiklerinde İngiltere Odalar Birliği ile yaptıkları anlaşma ve alınan eğitim ile başlayan sürecin bugün kendilerini çok farklı noktalara getirdiğini anlattı. Hisarcıklıoğlu TOBB’un bu alanda akreditasyon veren bir kurum haline geldiğini ifade ederken, “Bugün öyle bir noktaya geldik ki; Almanya Odalar Birliği Başkanı TOBB’u ziyareti sonrasında ‘bizim size verebileceğimiz hiçbirşey yok ama sizden alabileceklerimiz var’ dedi. Bu geldiğimiz yer açısından çok önemli bir söz” diye konuştu.

56 İslam ülkesinin Odalar Birliği Genel Sekreterlerine Türkiye’de eğitim verdiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, oda sisteminin temelinin bu topraklarda hayata geçirilen ahilik ve Yoncalık sistemine dayandığını bildirdi.


2001 yılında göreve geldiklerinde oda ve borsaların fiziki altyapısının yetersiz olduğunu, yabancı dil kullanımının son derece kısıtlı olduğunu ve proje yapamaz bir yapının söz konusu olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu bugün, oda ve borsa binalarının şehirlerinin en güzel binası olduğuna, yabancı dil kullanımının ve proje üretiminin çok büyük artış gösterdiğine işaret etti.


 Oda ve borsaların önümüzdeki dönem için 3 ana misyonu üstlenmesi gerektiği üzerinde duran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yereldeki kalkınmanın ana gücü, motoru sizler olmalısınız. Yol haritası çok önemli. Fikir üretme merkezi olmalısınız. Stratejik plan çok mühim. Bizler yerelde halktan oy almış kişilerin üzerinde değiliz. Onun için planla, fikirle dolu olan çantanızı yerel aktörlerle paylaşmalısınız” dedi.


Zenginliğin tek yolunun özel sektörün güçlenmesi ve girişimciliğin artmasından geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Devlet eliyle zenginleşme diye bir şey yok. Bu insanın doğasına aykırı. O nedenle girişimci sayısını artırmak zorundayız” dedi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041