Haber Detayları - 3.06.2014

AB - TÜRKİYE ODA FORUMU II KAPANIŞ TOPLANTISI

TOBB ve Eurochambers işbirliğinde yürütülen “AB-Türkiye Oda Forumu II (Etcf II) çerçevesinde Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Romanya Sibiu Ticaret Sanayi ve Tarım Odası, Yunanistan Kavala Ticaret Odası ile gerçekleştirdiğimiz “Ergene havzasında tarim topraklarinin iyileştirilmesi: topraklarin kirlilikten arindirilmasi” (agricultural land remediation: soil depollution) isimli projemizin 03 Haziran 2014 tarihinde Ankara TOBB merkezinde gerçekleştirilen kapaniş toplantisina borsamiz Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Dış ilişkiler sorumlusu Levent Sekban ve Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Hülya Erman katıldılar.


ETCF-II Kapanış Toplantısı’nda konuşan EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklediğini belirterek, “Türkiye-AB müzakerelerinin hızlandırılması, teknik konularda mesafe alınması, siyasi kararlarla kilitlenmemeli” diye konuştu.


Türkiye-AB Sivil Toplum Diyaloğuna Odaların Katkısı, AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi (ETCF-II) Kapanış Toplantısı, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi ve AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel’in de katılımıyla TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.


EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, 2001`de Oda Geliştirme Programlarının ilki başlatıldığında oda ve borsalarda ciddi bir kapasite sorunu olduğunu belirterek, AB üyesi ülkelerin odalarıyla eşleştirecek oda ve borsa bulmakta sıkıntı yaşandığını anlattı. 


-41 oda ve borsa AB üyesi ülkelerden 34 oda ile eşleşti 


Türkiye`den 41 oda ve borsası, AB üyesi ülkelerden 34 oda ile eşleştirildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Eşleşme projeleri Türkiye`nin her bölgesine yayıldı. Örneğin, Batman ve Şırnak, Gümülcine Ticaret ve Sanayi Odası ile eşleşti. Diyarbakır TSO İtalya`dan Prato Odası ile eşleşti. Eskişehir Sanayi Odası ile Kütahya TSO, Almanya`dan Stutgard Odası ile eşleşti. Trabzon Ticaret Borsası İspanya`dan Kaseres Odası ile eşleşti. Uzun Köprü Ticaret Borsası, Uzun Köprü TSO, Kavala TSO ve Romanya`dan Sibiu TSO ile eşleşti" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, bu eşleştirme projeleriyle, dış ticaret, inovasyon, kümelenme, tarımsal destekler, çevre ve mesleki eğitim konularında işbirliği geliştirildiğini anlattı.


 Türk iş dünyası olarak Türkiye`nin AB üyelik sürecini desteklediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB müzakerelerinin hızlandırılması, teknik konularda mesafe alınması, siyasi kararlarla kilitlenmemesi gerektiğine dikkati çekti.


 Toplantı sonrası Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan 06 Haziran 2014 tarihinde ilçemizde gerçekleştirilecek olan “Uzunköprü Kalkınma Çalıştayı” davetiyesini TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na şahsen takdim ederek kendisini ilçemize davet etmiştir.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940