Haber Detayları - 20.02.2014

AB PROJEMİZİN 3. FARKINDALIK SEMİNERİ DR. SAMİ SÜZER’İN SUNUMU İLE CAZGIR CAFE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından fonlanan ETCF-II / TR2009 / 0135.03-02/28 sözleşme nolu ‘’ Ergene Havzasında Tarım Topraklarının Kirlilikten Arındırılması ve Islahı ‘’ isimli Projemizin Faaliyet planı çerçevesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Toprak ve Su Kaynakları Bölüm Başkanı Dr. SAMİ SÜZER’in sunumunda “ÇEVRESEL KİRLİLİĞİN TARIM ALANLARI VE TARIMSAL ÜRETİM ÜZERİNE OLAN OLUMSUZ ETKİLERİ ” konulu, köy ve mahalle muhtarlarımız ile çiftçilerimize yönelik kahvaltılı seminer-sohbet toplantımız 20 Şubat 2014 Perşembe günü saat 10:00 da Cazgır Cafe’de gerçekleştirilmiştir.


     Toplantıya İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kenar, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Yüzbaşı Abbas Çelik, Belediye Meclis Üyesi Kadir Kaşkaval, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Halil Karahan, Eski Milletvekilimiz Rasim Çakır, Ziraat Odası Başkanı Yavuz Karamolla,  UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar ve UTSO Meclis Üyeleri ile Uzunköprü Ticaret Borsası Meclis Üyeleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Balkan, Süt üreticileri Birliği Başkanı Şeref Ateşli ve Muhtarlar katıldılar.


     Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan’ın açılış konuşması ile başlayan seminerde Başkanımız katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “İçinde bulunduğumuz coğrafyanın en önemli Çevresel faktörlerinden biri olan Ergene Havzası sadece bir sanayi alanı değil, aynı zamanda çok önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Ergene çevresinde bulunan su kaynaklarının ve tarım topraklarının son 30 yıldır aşırı sanayileşmeden kaynaklanan atıklarla hızla kirlenmesi, havzadaki tüm yerleşim yerlerindeki yaşam alanlarını ve ilçemizi de olumsuz anlamda etkilemektedir. 


      Bu soruna bir nebzede olsa katkı sağlayabilmek amacı ile başvurumuz neticesinde onaylanan, T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına bağlı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafınca desteklenen “Sivil Toplum Diyaloğu: Avrupa Birliği ve Türkiye deki Oda ve Borsalar Ortak Çalışma Platformu -2 çerçevesinde Borsamızın ana hibe faydalanıcı kurum olarak yerelde Uzunköprü, uluslararası platformda ise Yunanistan Kavala ve Romanya Sibiu Ticaret ve Sanayi Odaları ortaklığıyla 2013 Ocak ayından bu yana titizlikle yürüttüğü          ‘’ Ergene Havzasında Tarım Topraklarının Kirlilikten Arındırılması ve Islahı”     isimli projemizin başlıca faaliyetleri içinde yer alan ve bugün sizlerle ilkini gerçekleştiriyor olduğumuz Farkındalık Seminerlerine tekrardan hoş geldiniz.  


      Projemiz genel olarak Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye’deki ilgili kurumlar arasında uzun dönemli sürdürülebilir işbirliği ağının oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu genel hedefler çerçevesinde Uzunköprü’de tarımla uğraşan çiftçileri ve sanayicileri çevre dostu üretim yapmaları konusunda bilinçlendirmeyi, Uzunköprü’de çevresel kirliliği azaltarak toprağın ve yetiştirilen ürünlerin verimliliğini artırmayı, Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan en iyi sürdürülebilir sanayi ve tarımsal üretim modelleri hakkındaki teknik bilgileri Uzunköprülü sanayicilere ve çiftçilere aktarmayı amaç edinerek yine Projemiz dahilinde kapsamlı çalışmalar sonucu elde ettiğimiz Uzunköprü Çevre Eylem Planının duyurusunu da burada Sizlerle beraber gerçekleştiriyor olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum.


      Uzunköprü Ticaret Borsası olarak öncelikli hedefimiz bu ve buna benzer faaliyetlerde yer alarak Siz Uzunköprülülere fayda sağlayacağına inandığımız içeriği olan, yabancı ortaklı daha nice Projeleri hayata geçirmektir” dedi. 


      Daha sonra toplantıda söz alan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Toprak ve Su Kaynakları Bölüm Başkanı Dr. SAMİ SÜZER Trakya’nın Su Kaynaklarının Sorunları ve Geleceği, Ergene nehrindeki kirliliğin oluşum ve nehir suyunun mevcut kirlilik durumu, Çevresel Kirliliğin Tarım Alanları ve Tarımsal Üretim üzerine olan olumsuz etkileri konularında katılımcılara sunumda bulundular.


     Seminer sonunda Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan tarafından Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Toprak ve Su Kaynakları Bölüm Başkanı Dr. Sami SÜZER’e düzenlenen konferanslar ile bölge üreticilerimizin mesleki gelişimlerine yapmış olduğu katkılar ve Avrupa Birliği projemizin ergene havzası çevre eylem kitapçığının hazırlanması aşamasında vermiş olduğu akademik destek ve çalışmalarından dolayı teşekkür plaketi takdim edilmiştir.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839