Haber Detayları - 7.02.2014

ERGENE NEHRİ KİRLİLİĞİNDE HUKUKSAL DURUM KONULU KAHVALTILI SEMİNER-SOHBET TOPLANTIMIZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından fonlanan ETCF-II / TR2009 / 0135.03-02/28 sözleşme nolu ‘’ Ergene Havzasında Tarım Topraklarının Kirlilikten Arındırılması ve Islahı ‘’ isimli Projemizin Faaliyet planı çerçevesinde Avukat BÜLENT KAÇAR’ın sunumunda “ERGENE NEHRİ KİRLİLİĞİNDE HUKUKSAL DURUM” konulu kahvaltılı seminer-sohbet toplantımız 07 Şubat 2014 Cuma günü saat 10:00 da Pizza House Cafe’de gerçekleştirilmiştir.


Toplantıya İlçe Belediye Başkanı Enis İşbilen, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Erol Çakır, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Yzb. Abbas Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kenar, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Yzb. Sabri Karagözlü, AKP İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz ve AKP Belediye Başkan Adayı Ercan Çobanoğlu, MHP İlçe Başkanı Erdoğan Orman, Uzunköprü Ticaret Borsası ve UTSO Meclis Üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Yavuz Karamolla, İl Genel Meclis Üyeleri, Kamu Kurumu ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile Borsamız Üyeleri Katıldılar.


Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan’ın açılış konuşması ile başlayan seminerde Başkanımız katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada


     “Değerli misafirlerimiz, öncelikle hepinize hoş geldiniz diyor sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın en önemli Çevresel faktörlerinden biri olan Ergene Havzası sadece bir sanayi alanı değil, aynı zamanda çok önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Ergene çevresinde bulunan su kaynaklarının ve tarım topraklarının son 30 yıldır aşırı sanayileşmeden kaynaklanan atıklarla hızla kirlenmesi, havzadaki tüm yerleşim yerlerindeki yaşam alanlarını ve ilçemizi de olumsuz anlamda etkilemektedir. 


Bu soruna bir nebzede olsa katkı sağlayabilmek amacı ile başvurumuz neticesinde onaylanan, T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına bağlı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafınca desteklenen “Sivil Toplum Diyaloğu: Avrupa Birliği ve Türkiye deki Oda ve Borsalar Ortak Çalışma Platformu -2 çerçevesinde Borsamızın ana hibe faydalanıcı kurum olarak yerelde Uzunköprü, uluslararası platformda ise Yunanistan Kavala ve Romanya Sibiu Ticaret ve Sanayi Odaları ortaklığıyla 2013 Ocak ayından bu yana titizlikle yürüttüğü          ‘’ Ergene Havzasında Tarım Topraklarının Kirlilikten Arındırılması ve Islahı”     isimli projemizin başlıca faaliyetleri içinde yer alan ve bugün sizlerle ilkini gerçekleştiriyor olduğumuz Farkındalık Seminerlerine tekrardan hoş geldiniz.  


      Projemiz genel olarak Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye’deki ilgili kurumlar arasında uzun dönemli sürdürülebilir işbirliği ağının oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu genel hedefler çerçevesinde Uzunköprü’de tarımla uğraşan çiftçileri ve sanayicileri çevre dostu üretim yapmaları konusunda bilinçlendirmeyi, Uzunköprü’de çevresel kirliliği azaltarak toprağın ve yetiştirilen ürünlerin verimliliğini artırmayı, Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan en iyi sürdürülebilir sanayi ve tarımsal üretim modelleri hakkındaki teknik bilgileri Uzunköprülü sanayicilere ve çiftçilere aktarmayı amaç edinerek yine Projemiz dahilinde kapsamlı çalışmalar sonucu elde ettiğimiz Uzunköprü Çevre Eylem Planının duyurusunu da burada Sizlerle beraber gerçekleştiriyor olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum. 


      Uzunköprü Ticaret Borsası olarak öncelikli hedefimiz bu ve buna benzer faaliyetlerde yer alarak Siz Uzunköprülülere fayda sağlayacağına inandığımız içeriği olan, yabancı ortaklı daha nice Projeleri hayata geçirmektir” dedi. 


Daha sonra toplantıda söz alan Avukat Bülent Kaçar Ergene nehrindeki kirliliğin oluşum süreci, kirleten faktörler, nehir suyunun mevcut kirlilik durumu ve kirlilikle ilgili hukuki durum konularında katılımcılara aydınlatıcı bilgiler verdiler.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839