Haber Detayları - 25.05.2012

alterNATİF TARIM KONFERANSIMIZ İLGİ GÖRDÜ

ALTERNATİF TARIM KONFERANSIMIZ İLGİ GÖRDÜ


 


EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ HOCALARI PROF. DR NECDET BUDAK, PROF. DR. AYŞE GÜL VE YARD. DOÇENT DR. ÖZLEM TUNCAY’IN “ALTERNATİF TARIM ÜRETİMİ” KONULU KONFERANSI 24 MAYIS 2012 PERŞEMBE GÜNÜ UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 


KONFERANSA, UZUNKÖPRÜ KAYMAKAMI UĞUR KOLSUZ, GEÇMİŞ DÖNEM MİLLETVEKİLİMİZ RASİM ÇAKIR, İL GENEL MECLİS ÜYESİ ARDA YÜCE, AK PARTİ UZUNKÖPRÜ İLÇE BAŞKANI ÇAĞATAY YILMAZ, KIRKLARELİ TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI TURHAN ALTINTEL, KEŞAN TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ENDER MAĞDEN, İPSALA TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM GİRGİN VE MECLİS BAŞKANI NECATİ GÖRÜR, UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM AKALIN, KENT KONSEYİ BAŞKANI ZAKİR BUĞDAYCI, MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI HAYATİ BALKAN, KÖY VE MAHALLE MUHTARLARI, TİCARET ODASI MECLİS ÜYELERİ İLE BORSAMIZIN MECLİS BAŞKANI MEHMET ARDA VE MECLİS ÜYELERİ KATILDI. AYRICA, TRAKYA’DA ALTERNATİF TARIM KONUSUNDA ÇALIŞAN ÜRETİCİLER VE ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KONFERANSI İZLEDİ.


UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI RAHMİ EREN VE UZUNKÖPRÜ KAYMAKAMI UĞUR KOLSUZ’UN AÇILIŞ KONUŞMALARI İLE BAŞLAYAN PROGRAMI KONUK ÖĞRETİM ÜYELERİNİN SUNUMLARI İZLEDİ.


BORSA BAŞKANIMIZ RAHMİ EREN, KONUŞMASINA GEÇTİĞİMİZ HAFTA İLÇEMİZDE YAŞANAN SEL FELAKETİNDEN MAĞDUR OLAN,  ZARAR GÖREN ÜRETİCİLERİMİZE VE ÇİFTÇİLERİMİZE GEÇMİŞ OLSUN DİLEYEREK BAŞLADI. BAŞKAN EREN, TARIMSAL EKONOMİ BÜYÜKLÜĞÜNDE ÜLKEMİZİN DÜNYADA 7.  TARIMSAL ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜNDE 12. SIRADA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEREK UZUNKÖPRܒNÜN, ERGENE HAVZASININ EDİRNE İLİMİZ DE DÂHİL OLMAK ÜZERE, EN VERİMLİ VE GENİŞ TARIM ARAZİLERİNİN ÜZERİNDE YER ALDIĞINI, BUNUNLA BİRLİKTE, BİZLERİN NE EDİRNE İLİMİZ KADAR ÇOK TURİST ÇEKECEK TARİHİ ESERLERİMİZ NE DE KOMŞU İLÇEMİZ KEŞAN GİBİ TURİZM PAZARLAMASINI YAPABİLECEĞİMİZ SAROZ KÖRFEZİMİZ BULUNMAKTADIR, DEDİ. SÖZLERİNE, “BİZLER UZUNKÖPRܒDE SAHİP OLDUĞUMUZ VERİMLİ ARAZİLER VE BU ARAZİLERDE ÜRETİLEN ÜRÜNLERİ İŞLEYEREK PAZARLAYAN TARIMSAL SANAYİ TESİSİ VE SANAYİCİMİZ İLE BU GELİŞİMİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ. DÜNYA NÜFUSU SÜREKLİ ARTIYOR, GIDAYA OLAN TALEP DE ARTIYOR. TARIM SEKTÖRÜ SADECE GEÇİM KAYNAĞI DEĞİL, BÜYÜK BİR KAZANÇ KAPISIDIR.  BUNUNLA BİRLİKTE, KONYA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ HOLLANDA’NIN TARIM ÜRÜNÜ İHRACATI 80 MİLYAR DOLARSA, DEMEK Kİ BİZ DAHA İYİSİNİ YAPMALIYIZ.” ŞEKLİNDE DEVAM EDEN BORSA BAŞKANI EREN, “TİCARET BORSASI YÖNETİMİ OLARAK GÖNÜLLÜLÜKLE ÜSTLENDİĞİMİZ GÖREV GEREĞİ, BAŞINDAN BERİ TARIM SEKTÖRÜNDEKİ YAPISAL SORUNLARIN ÇÖZÜMLERİNE YÖNELİK FAALİYET GÖSTERİYOR; HÜKÜMET, BAKANLIK VE YETKİLİ MÜDÜRLÜKLERLE SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDE BULUNARAK GEREKLİ BİLGİLENDİRMELERİ YAPIYORUZ. İVEDİLİKLE ÇÖZÜME VE İCRAATA YÖNELİK ÇALIŞIYORUZ. MEVCUT OLAN TARIM ARAZİLERİMİZİ ARTTIRMAMIZ MÜMKÜN OLMADIĞINA GÖRE, GELİRİMİZİ VE ÜRETİMİMİZİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPMAMIZ GEREKMEKTEDİR? MEVCUT PROJELERİN İLÇEMİZE NE KADAR KATKISI OLACAKTIR? ALTERNATİF NE GİBİ PROJELER VE FİKİRLER GELİŞTİREBİLİRİZ? UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI YÖNETİMİ OLARAK BİZLERE DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?” DEDİ. BAŞKAN EREN, TİCARET BORSASI MECLİSİNİN, UZUNKÖPRܒNÜN GELECEK VİZYONU İÇERİSİNDE, TARIMSAL ÜRETİMİN ÇEŞİTLENDİRİLDİĞİ, FARKLI ALANLARDA DA ÜRETİMİN YAPILDIĞI, TARIM ÜRÜNLERİ İŞLEYEN TESİSLERİN MAKSİMUM KAPASİTE İLE ÇALIŞTIĞI; BUĞDAY, ÇELTİK VE YAĞLI TOHUMLAR ÜRETİMİ YANINDA MODERN MEYVECİLİK, BAĞCILIK, SEBZECİLİK FAALİYETLERİNİN VE BUNLARLA ALAKALI SOĞUK HAVA DEPOLARI, İŞLEME-PAKETLEME TESİSLERİNİN FAALİYETE GEÇİRİLDİĞİ; YENİ TEKNOLOJİLER VE VERİMLİ IRKLAR İLE KURULMUŞ HAYVANSAL İŞLETMELERİN OLDUĞU BİR BÖLGE OLMASINI ARZULADIĞINI VE BUNUN İÇİN ÇALIŞTIĞINI, ÇÜNKÜ BORSA YÖNETİMİNİN UZUNKÖPRÜ VE ÇEVRESİNDE TARIMSAL ÜRETİMİN VE VERİMLİLİĞİN EN ÜST SEVİYEYE ÇIKMASINI AMAÇLADIĞINI VURGULADI.    


        TARIMIN DESTEKLENMESİNİN BİR YOLUNUN DA BİLGİ PAYLAŞIMI, ÇİFTÇİMİZİN SÜREKLİ EĞİTİMİ VE MOTİVASYONU OLDUĞUNU BELİRTEN BAŞKAN RAHMİ EREN, BİR BÖLGENİN KALKINMASI VE BAŞARILI OLMASININ SİYASETÇİSİ, BÜROKRATI, BELEDİYESİYLE;  SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, BASINI VE HALKIMIZIN İRADESİYLE, BU ORTAK AMAÇ DOĞRULTUSUNDA HEP BİRLİKTE ÇALIŞMASIYLA MÜMKÜN OLACAĞININ VE BUNUN, GELECEK KUŞAKLARA OLAN BORCUMUZ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİ. BAŞKAN EREN, KONFERANSA GÖSTERİLEN İLGİYE ŞÜKRANLARINI SUNARAK KONUŞMASINI SONLANDIRDI.  


          UZUNKÖPRÜ KAYMAKAMI SAYIN UĞUR KOLSUZ, UZUNKÖPRÜLÜLERİN ÇOK ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM İNİSİYATİFLERİ GELİŞTİRDİĞİNE, TİCARET BORSASININ SİVİL TOPLUM PROJELERİNİN TÜRKİYE’YE ÖRNEK TEŞKİL EDER DÜZEYE GELDİĞİNE DEĞİNDİ VE BUNDAN ONUR DUYDUĞUNU BELİRTTİ. AÇILIŞ KONUŞMALARINI TAKİBEN KONFERANS, ÖNCEKİ DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ VE EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARLA BİTKİLERİ BÖLÜMÜNDEN PROF. DR. NECDET BUDAK’IN “UZUNKÖPRܒDE ALTERNATİF TARIM” KONULU SUNUMU İLE BAŞLADI. ARDINDAN, TÜRKİYE’NİN SERACILIK ALANINDAKİ ÖNCÜ ARAŞTIRMACILARINDAN PROF. DR. AYŞE GÜL “TOPRAKSIZ TARIM” KONULU SUNUMUNU VE SON OLARAK, YARD. DOÇENT DR. ÖZLEM TUNCAY “SEBZE VE MEYVELERDE KALİTE VE DEPOLAMA” KONULARINDAKİ SUNUMLARINI GERÇEKLEŞTİRDİ. SORU VE CEVAP BÖLÜMLERİNİN ARDINDAN, KONFERANS PROGRAMI, BORSA BAŞKANIMIZ RAHMİ EREN’İN KONUK ÖĞRETİM ÜYELERİNE GÜNÜN ANISI OLARAK UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI AMBLEMLİ ÖZEL EL İŞİ PORSELEN ESERLERİ HEDİYE ETMESİYLE SON BULDU.   

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041