Haber Detayları - 12.12.2011

TOBB BAŞKANIMIZ HiSARCIKLIOĞLU, DEİK ODA TEMSİLCİLERİ iLE BiR ARAYA GELDi

10 Aralık 2011 Cumartesi Günü Birlik Merkezimizde düzenlenen ve Uzunköprü Ticaret Borsası DEİK Temsilcisi Levent BOZER’in katıldığı Yerel Çözüm Ortakları: DEİK Oda Temsilcilikleri toplantısında TOBB / DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, eğitimin öneminden bahsederek, “Hergün kendinizi geliştirmek zorundasınız. Dünyayı, ülkenizi, iliniz ve ilçenizi iyi tanımak zorundasınız” dedi. 

Bu toplantının TOBB ve DEİK’in faaliyetleri hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, üniversitede öğrendiklerimizin hepsinin 35 yaşına geldiğimiz zaman bittiğini, tekrar bir daha eğitim almamız gerektiğini söyledi.


Dünyanın çok çabuk değiştiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “5 sene önce olmayan işler 5 sene sonra yeni bir meslek olarak, bilgi olarak önümüze geliyor. Hergün eğitim alıyor, bilgimizi tazeliyor olmak lazım” dedi.


-Hedef dünyada yarışmak


TOBB/DEİK Başkanı, Türkiye’de son 30 yılda müthiş bir değişimin yaşandığını dile getirerek, artık hedefin, kendi şehrinde veya kendi ülke sınırlarında değil, dünyada yarışmak olduğunu ifade etti.


Bugünkü rekabetin düne göre daha büyük olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “müthiş bir rekabet var. Artık bilginin bu kadar hızla yayıldığı bir dönemde, doğuyla batının, kuzeyle güneyin birbirine yakınlaştığı bir küresel dünyada zorlu bir yarış var. Onun için bilgi sahibi olmak, fikir sahibi olmak çok önemli” dedi.


-Yapısal reformları yapamazsak, kaybedenler içinde oluruz”


Son yüzyılda dünyada iki büyük değişimin yaşandığını, şimdi ise yeni değişimin sancılarının yaşandığını ifade eden TOBB / DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Batımıza baktığımız zaman müthiş bir ekonomik kriz, kendini toparlayamayan bir batı, iki üç yıldır bu ekonomik krize önlem alamayan güçlü Avrupa ekonomileri var. Diğer taraftan güney ve doğumuza baktığımız zaman müthiş bir sosyal adaletsizlik var. Bunları takip etmek zorundayız. 


Bu devrin kazananları içinde olmak istiyorsak, dünyayı daha iyi okumak ve Türkiye’yi ekonomik ve siyasi olarak bir istikrar adası olarak tutmak zorundayız. Bunu yaparsak kazanan biz oluruz. 


Bunun için kendi dönüşümümüzü de yapıyor olmamız lazım. Yapısal reformları yapamazsak biz de kaybedenler içinde oluruz”. 


-Krizle gelen fırsat


Ekonomik olarak Türkiye’nin bu dönemde müthiş bir fırsat yakaladığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Krizler aslında tehlike getirirken, yanında fırsatı da getirir. Bu krizde bizim için bir fırsat. Bu, bizim dünyaya açılabilmemiz için büyük bir fırsattır. Bugüne kadar tek kolla dövüş eden bir boksör konumundaydık. Tek pazarımız AB pazarıydı. Dünyanın geri kalanı hakkında bilgimiz yok. Avrupa pazarı krize yenilirse biz de krize gireriz. Bu yüzden yeni pazarlara açılıyor olmamız lazım” dedi.


DEİK oda temsilcilerinin, özel sektörü dünyaya tanıtacak bir vizyona sahip olması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Halkın zenginliği üretimden geçer. Üretim yapacak kişi ise girişimcidir. Sizin rolünüz onlara yol göstermek. 


Hergün kendinizi geliştirmek zorundasınız. Dünyayı, ülkenizi, iliniz ve ilçenizi iyi tanımak zorundasınız. Şehrinize hangi yatırımları çekebilirsiniz, bunu bilmeniz lazım” şeklinde konuştu.


Diğer Haber Dosyaları

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940