Haber Detayları - 27.11.2017

UZTB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EGEMEN ASLAN TÜRKİYE –BULGARİSTAN TARIM İŞ FORUMUNA KATILDI.

Türkiye - Bulgaristan Tarım İş Forumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA`nın teşrifleriyle 27 Kasım 2017 tarihinde Bulgaristan’nın başkenti Sofya’da gerçekleştirildi. 

Uzunköprü Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan’ın katıldığı toplantıda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmed Eşref Fakıbaba’nın başkanlığındaki Türk heyetinde 120’den fazla iş adamı yer aldı. 

Toplantıda Konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Hem hayvancılık hem de tarım alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaya kararlıyız." dedi. Bakan Fakıbaba, Bulgaristan-Türkiye Tarım İş Forumu`nda yaptığı konuşmada, "Bulgaristan ile Türkiye ortak geçmişe, ortak kültüre ve ortak değerlere sahip karşılıklı sevgi, saygı ve işbirliği temeline dayalı komşuluk ilişkilerini benimsemiş dost ülke konumundadır." diye konuştu. Komşuluk deyince, çocukluğunu geçirdiği mahalledeki komşularının ve Bulgaristan`ın aklına geldiğini anlatan Fakıbaba, Bulgaristan`dan tırlar geçtiğinde hep "komşunun turları" diye bahsederdik." ifadesini kullandı.

Bakan Fakıbaba, şöyle devam etti: 

"Birbirine yakın iklimler, coğrafyalar, toplumlar, insanların benzer karakterleri ve yaşam biçimleri yüzünden Türkiye`den Bulgaristan`a gelenler kendilerini Edirne`de, Kırklareli`ndeymiş gibi hissederler." Fakıbaba, "15 Temmuz hain darbe girişiminde Bulgaristan kardeşliğinin gereğini yerine getirmiş, Türkiye`nin yanında kararlı bir duruşuyla ilk destek veren ülkelerden biri olmuştu. Kadim dostluğumuz ve iyi niyet karşılığının bir göstergesi olan bu dayanışma, takdire değerdir." dedi.

Fakıbaba, bakan olarak ziyaretine gelen kişilerden birinin, Bulgar mevkidaşı Porojanov olduğunu anlatan Fakıbaba, şunları kaydetti: 

"İki hükümet bir araya gelip Bulgaristan`la Türkiye`nin nasıl iyi komşuluk örneğini göstereceklerini ve ele ele verdiğinde ekonomik olarak ülkelerini nasıl kalkındıracağının en önemli örneğini Bulgaristan ve Türkiye`nin göstereceğine, ben şahsen yürekten inanırım."

"Bölgenin güvenli limanı olan Türkiye, çevresindeki tüm sorunlarına rağmen istikrarlı bir şekilde yolunda devam etmektedir ve edecektir." diyen Fakıbaba, 2003 yılından bu yana ekonomisi ortalama yılda ortalama yüzde 5,9 büyüyen Türkiye`nin kalkınma hedeflerinin daha da büyük olduğunu söyledi.

Bakan Fakıbaba, "Türkiye tarımsal potansiyelini dost ülkeleri ile paylaşmaya hazır. Ülkemizin gıda üretimi sadece 80 milyon vatandaşı değil de ülkeye sığınan 3 milyon göçmen ve 40 milyon turistin beslenme ihtiyacını karşılayabiliyor." dedi.

Porojanov: "Türkiye bölgemizde bizim ana ticaret ortağımızdır" Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Rumen Porojanov da "Türkiye bölgemizde bizim ana ticaret ortağımızdır, dünyanın diğer ülkeleri ile yaptığımız ticaret hacmi bakımından en üst sıralarda yer alıyor." diye konuştu.

İki ülke arasında 2012 yılından bu yana canlı hayvan ticaretinin yapılmadığını ancak bunun önündeki engellerin kaldırılması konusunda mevkidaşı Fakıbaba ile ortak irade gösterdiklerini söyledi. Türkiye`nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olmamasından kaynaklanan sertifika ve diğer formalitelerin yüzde 90 oranında çözüldüğüne belirten Porojanov, iki bakanlık arasında son dönemde yapılan 10 toplantının ardından önce küçükbaş, ardından büyükbaş canlı hayvan ihracatı konusunda olumlu sonuçlar beklediğini bildirdi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940