Haber Detayları - 24.11.2017

UZTB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EGEMEN ASLAN KAPIKULE GÜMRÜK KAPISI YOLCU SALONU AÇILIŞI VE HAMZABEYLİ GÜMRÜK KAPISI TEMEL ATMA TÖRENLERİNE KATILDI.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde Hamzabeyli Gümrük kapısı Temel atma töreni ile Kapıkule Gümrük kapısı Yolcu Salonu açılış töreni 24.11.2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Uzunköprü Ticaret Borsasının iştirakçisi olduğu Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilen açılış törenlerine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çevre il ve ilçelerin oda ve borsa başkanları, çok sayıda iş dünyası insanı, bürokrat ve yetkili katıldı.


Törene Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Yılmaz katılım gösterdi.

Türkiye’nin en önemli kapılarından biri olan Kapıkule’den gelen ve giden yolcuların işlemlerinin çok kısa bir sürede tamamlanmasını ve rahat etmelerinin sağlanması açısından buradaki yolcuların önemli misafirler olduğunu dile getiren Bakan TÜFENKÇİ Kapıkule gümrük kapısında otobüs yolcuları için daha iyi ve konforlu şartlarda pasaport ve muayene işlemlerinin yapılabilmesi adına inşa edilen 700 metrekare büyüklüğündeki 2 adet yolcu salonunun açılışının önemli bir adım olduğunu belirtti.

Ardından Hamzabeyli Gümrük Kapısı`nın temel atma töreni gerçekleştirildi. Açılış kurdelasını TOBB Başkanı HİSARCIKLIOĞLU ile birlikte kesen Bakan TÜFENKÇİ burada yaptığı konuşmada; çalışmaların bitmesinin ardından giriş çıkış yapan yolcu ve araç sayısının 2`ye 3`e katlanacağını ifade ederek, ayrıca Hamzabeyli Gümrük Kapısı`nda Türkiye`de ilk defa `tek durak` sisteminin uygulanacağını söyledi. Hedeflerinin tüm gümrük işlemleri açısından maliyetleri düşürmek, kırtasiyeciliği bertaraf etmek ve işlem süresini azaltarak eşyanın bir an önce nihai varış noktasına ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Ayrıca Türkiye’nin emin adımlarla ilerlediğini belirterek ihracatın yükünü çeken sınır kapılarının kapasitesinin artırılması için modernize edildiğini belirtti. HİSARCIKLIOĞLU ve TÜFENKÇİ daha sonra Kapıkule`de incelemelerde bulunarak işleyişe ilişkin yetkililerden bilgi aldılar. 

Bakan TÜFENKÇİ, TOBB`nin Türkiye’nin ticaretini ve üretimini arttırmak için elini taşın altına koyduğunu belirtti. Devamında, "TOBB paradan da öten ülkemizin onurunu ve itibarını her şeyin üzerinde tutuyor, onun için kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839