Haber Detayları - 2.04.2015

HAYVANCILIK VE ET SEKTÖRÜ ORTAK AKIL TOPLANTISI BORSAMIZDA YAPILDIHayvancılık ve Et Sektörünün sorunları, beklentiler ve çözüm önerileri konulu durum değerlendirme toplantısı Borsamız Üyesi Sektör temsilcilerinin katılımları ile 01 Nisan 2015 Çarşamba günü Hizmet Binamızda gerçekleştirildi.

Toplantı Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan’ın açılış konuşması ve hayvancılık ve et sektörünün mevcut durum analizi ile başladı. Aslan konuşmasında amacımız, İlçemiz ve Bölgemizin tarım ve hayvancılıkla ilgili potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi, kapasitesinin geliştirilmesi, üreticinin yaptığı üretimden daha fazla kar elde edebilmesi, gelirini artırabilmesi, tarım, hayvancılık gıda sektörü üzerinde yeni istihdam imkanlarının geliştirilmesidir. Bu yönde göreve geldiğimiz günden itibaren ilçemizin kurtuluş projesi olarak gördüğümüz Çakmak Barajı Projeler bütününün bir an önce tamamlanabilmesi yönünde her alanda gayret göstermekteyiz, yine ülkemiz hayvancılığının gelecek vizyonunu belirlemek adına bölge borsalarımız ve Akademisyenlerimiz ile ilki Uzunköprü Ticaret Borsasında, İkincisi Edirne Ticaret Borsasında olmak üzere toplantılar gerçekleştirerek Ülkemizin hayvancılıkta ihtiyacının Et ırkı hayvanlar mı Süt Irkı hayvanlar mı olduğu yönünde kapsamlı bir rapor hazırlanmaktadır dedi. Daha sonra söz alan sektör temsilcisi üyelerimiz hayvancılık ve et sektörü ile ilgili tespit ettikleri sorunları ve bunların çözümü ile ilgili önerilerini belirttiler.

Toplantıda konuşulan sorunlar ana başlıkları ile Devletin uzun vadeli hayvancılık politikasının eksikliği, Besleme sorunları ve çayır-mera alanlarının azlığı ve bakımsızlığı, Eğitim ve teknik eleman, bakıcı problemleri, göç, girdi maliyetlerini çok yüksek olması ve yem fiyatları olarak sıralandı. Tespit edilen ve dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri rapor haline getirilerek Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan tarafından üyesi olduğu TOBB Hayvancılık Kurulu Toplantısında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletilmek üzere sunulacaktır.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839