Haber Detayları - 5.05.2017

“X” KUŞAĞINDAN “C” KUŞAĞINA AİLE VE İŞ YAŞAMINDA KUŞAK YÖNETİMİ KONFERANSIMIZ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Uzunköprü Ticaret Borsası ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliği ile TOBB ETÜ SEM Eğitmeni Danışman Doç. Dr. Cengiz TAVUKÇUOĞLU’ nun  “X KUŞAĞINDAN C KUŞAĞINA AİLE VE İŞ YAŞAMINDA KUŞAK YÖNETİMİ” konulu konferansımız 05.05.2017 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi.

“X KUŞAĞINDAN C KUŞAĞINA AİLE VE İŞ YAŞAMINDA KUŞAK YÖNETİMİ” konulu konferansa Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve idarecileri ile Borsamız Üyeleri, Uzunköprü’de eğitim gören öğrenciler ve ilgili vatandaşlar katıldılar.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta TOBB ETÜ, Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama merkezi Eğitmenlerinden Dr. Cengiz Tavukçuoğlu tarafından Uzunköprü Ticaret Borsası (UZTB) üyelerine Helikopter Aileler,  Korumacı aile tutumlarının iş yaşamına yansımaları, Geçmişin paradigması ile bu günü anlamaya çalışmak, Dünya çapında iş dünyasında kuşaklar, Sessiz Kuşak, Baby Boomers’lar, X, Y ve Z Kuşakları,   Kuşakların temel özellikleri ve farklılıkları, Kuşakların İletişim Süreci ve Algıları, Kuşakların işe bakış açıları ve iş yaşamından beklentileri, Kuşakların Kariyer algıları ve liderlik tarzı beklentileri, Değişen iş yaşamı ve gelecek gibi akademik, teorik ve pratik bilgiler eğlenceli bir üslupla anlatılmıştır.

Bilgi ve hızın birleştiği bu çağda kurum çalışanlarının işlerini en hızlı ve en doğru şekilde yapabilmelerinin sağlanması çatışmanın önlenmesi ve iş yaşamına ait problemlerin çözümü ile mümkündür. öncelikle aile bireylerinin sonra iş yaşamında her birinin karakteri, beklentileri, yaşama amacı, içinde bulundukları koşullar, iş yapış şekilleri farklı olan çeşitli kuşaklardan oluşan çalışanlara kuşak farklılıklarının anlatılarak birbirlerini anlamalarının sağlanması,  Böylece örgütsel performansın ön koşullarından olan başarılı insan ilişkileri ve etkili iletişim konusunda farkındalık yaratmanın amaçlandığı konferansta Dr. Cengiz Tavukçuoğlu yetişkin birer birey haline gelen çocukların aile şirketlerine katılması ile büyük çatışmaların yaşandığını vurgulayarak, aile şirketlerini bekleyen büyük bir tehlikenin varlığına da dikkat çekti.  “Dünyada ve Türkiye’de şirketlerin %90-95’ini aile şirketleri oluşturuyor. Rakam bu kadar büyük olunca aile şirketlerindeki yönetim, gelecek nesillere devir ayrı bir önem kazanıyor. Dünyada aile şirketleri genelde 1-2 nesil sonra dağılma tehlikesi ile karşı karşıya geliyor, şirketleri sadece %3’ünün 4. nesile ulaşabiliyor. Aile şirketlerinde parçalanmaya neden olan faktörlerin başında şirketlerdeki kuşak çatışmaları yer alıyor. Büyük ekonomik krizlere direnebilen aile şirketleri aile fertleri arasındaki uyuşmazlık ve kavgalar nedeniyle kolayca dağılabiliyor” dedi.

Dr. Tavukçuoğlu tüm aile şirketlerinin kuşak çatışması yaşamamak için daha dikkatli davranmaları gerektiğinin önemini vurgulayarak “Yeni kuşakları reddetmeden inovatif bakış açılarını değerlendirmek şirketlerin geleceğine büyük katkı sağlayacaktır. Tecrübeli üst kuşaklar ile yeni kuşaklar arasında bağ sağlanırsa, iş koşulları kuşakların durumlarına göre özel olarak düzenlenirse aile şirketlerinin geleceğinde büyük fark yaratılacak ve başarı ortaya konulacaktır” dedi.

Konferansın sonunda Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan günün anısına Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’na İlçemizin simgesi Uzunköprü’müzün tablosunu hediye etti.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142