Haber Detayları - 23.03.2015

ZİRAİ İLAÇ KULLANIMI VE HAŞEREYLE MÜCADELE EĞİTİMİNDE SINIR ÖTESİ İŞBİRLİĞİ İSİMLİ AB PROJEMİZİN FİNAL TOPLANTISI “KAZANCI BOL, GÜVENİLİR VE ÇEVREYE DUYARLI TARIMSAL ÜRÜNLER ÜRETEBİLMEK İÇİN” SLOGANIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Uzunköprü Ticaret Borsası’nın Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı 3. Çağrısı kapsamında, Bulgaristan’ın 2. büyük üniversitesi olan Burgaz Kentinden Profesör Dr. Assen Zlatarov Üniversitesi ortaklığıyla hazırladığı “Zirai İlaç Kullanımı ve Haşereyle Mücadele Eğitiminde Sınır Ötesi İşbirliği” isimli projenin Final Toplantısı 21 Mart 2015 Cumartesi günü ilçemizde gerçekleştirildi.

Düzenlenen final toplantısına Uzunköprü Belediye Meclis Üyesi Necmettin Akın, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü yetkilisi Gürkan Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Balkan, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şemsi Mert, Çeltik Üreticileri Birliği Başkan Yard. Özcan Kayalı, Uzunköprü Ticaret Borsası meclis üyeleri, borsa üyeleri, proje ile ilgili olan vatandaşlar ile Bulgaristanlı Akademisyenler, Devlet yetkilileri ve üreticiler katıldılar.

Final Toplantısında Prof. Asen Zlatarov Uluslararası İşbirliği Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Magdalena MITKOVA tarafından Merkezi Bilimsel Araştırma Laboratuvarı kaynakları Sunumu, Prof. Asen Zlatarov Üniversitesinden araştırmacı Anife VELİ’nin Pestisitlerin aşırı kullanımı ve zararları Sunumu, Prof. Asen Zlatarov Üniversitesinden araştırmacı Zilya MUSTAFA’nın Gıda, toprak ve su pestisitleri kalıntılarının analizinde Gaz Kromatografisi Yöntemleri sunumu, Prof. Asen Zlatarov Üniversitesinden Doçent  Velyana TOPALSKA’nın Burgaz Tarım Bölgesi toprak asidi araştırmaları  ve asitli topraklarda alternatif olarak Meliorant  yöntemi Tarifi, Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanlığı Devlet Tohum Şirketi Müdürü Rositsa VACHEVA ‘nın Bulgaristan`da Tohum üretimi ve Pazarlaması sunumu, Doçent Lyubcho LYUBCHEV ‘nın Bitki Gübrelemede Yenilikler sunumu , Prof. Asen Zlatarov Üniversitesi Yardımcı Doçent  Krisi PANAYOTOVA’nın Uygun gübre seçimi sunumu ve Uzunköprü Ticaret Borsası Laboratuvar Sorumlusu Ziraat Yüksek Müh. Cansev Bozer’in Pestisit kullanımı ve çevreye verdiği zararlar konulu sunumları gerçekleştirildi. 

Uzunköprü Ticaret Borsası, Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı 3. Çağrısı kapsamında, Bulgaristan’ın ikinci büyük üniversitesi olan Burgaz Kentinden Profesör Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi ortaklığıyla hazırladığımız “Zirai İlaç Kullanımı ve Haşereyle Mücadele Eğitiminde Sınır Ötesi İşbirliği” isimli projenin hibe sözleşmesi 26 Mart 2014 tarihinde imzalanarak, uygulanmaya başlanmıştır, 97.474 Euro bütçeli, 12 ay süreli proje, zirai ilaçların etkin ve doğru kullanımını ile tarımsal üretimde haşereyle mücadele alanında üreticileri bilinçlendirmeyi sağlamak; Böylece Türk-Bulgar Sınır Bölgesinde yetiştirilen tarım ürünlerinin verimli, randımanlı, güvenli ve çevreyle uyumlu bir şekilde yetiştirilmesi ve tüketiciye ulaştırılması amaçlanmıştır.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839