Haber Detayları - 1.11.2016

AB STANDARTLARINDA ÜRÜN TAHLİL LABORATUVARIMIZ VE ELEKTRONİK SATIŞ SİSTEMİMİZİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Borsamızın Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı- Yaşayan ve Yaşatan Trakya konulu açmış olduğu hibe destek programı kapsamında gerçekleştirdiği TR21/15/KÖA/0014 referans numaralı “AB STANDARTLARINDA ÜRÜN TAHLİL LABORATUVARI İLE BÖLGEYE HİZMET” isimli projemizin Ürün Tahlil Laboratuvarı ve Borsamızın kendi öz kaynakları ile yapmış olduğu Elektronik Satış Salonu ve Elektronik Satış Sistemi açılış töreni ve tanıtımı 01 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Programa Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen ve Belediye Meclis Üyeleri, Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük, AK Parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz ve Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin,  Trakya Oda ve Borsa Başkanları ile Meclis Üyeleri, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Bahri Kantoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Üsteğmen Alper Baş, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Volkan Dayan, Meslek Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. İsmail Kılıç,  Kamu Kurum ve Kuruluş müdür ve amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve Temsilcileri ile Borsamızın değerli üyeleri katıldılar.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Tören Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan’ın Açılış konuşması ile başladı.

Aslan Konuşmasında “Borsamızın Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı- Yaşayan ve Yaşatan Trakya konulu açmış olduğu hibe destek programı kapsamında gerçekleştirdiği “AB STANDARTLARINDA ÜRÜN TAHLİL LABORATUVARI İLE BÖLGEYE HİZMET” isimli projemizin Ürün Tahlil Laboratuvarı ve Borsamızın kendi öz kaynakları ile gerçekleştirmiş olduğu, Elektronik Satış Sistemi açılış programına hoş geldiniz.

Bizler, Uzunköprü Ticaret Borsası Meclisi olarak, 2013 yılında, üyelerimizin teveccühleri ile göreve geldiğimizde, ortaya bir vizyon koymuştuk. “Uzunköprü Ticaret Borsası, Ürün Tahlil Laboratuvarında yapılan tahlillerle desteklenen ve elektronik ortamda satışı yapılan, tarımsal ürünlerin fiyatlarının, ülkemiz ve dünyadaki diğer borsalarca referans alınarak takip edileceği, güvenilir bir borsa olmak.”

Bizlere ne mutlu ki, Uzunköprü İlçemizde bu standartları yakalayabilmiş bir borsamız var.

Cumhuriyetimiz kadar eski olan Ticaret Borsamız her zaman örnek alınan referans bir borsa olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Uzunköprü Ticaret Borsasının kuruluşundan bugüne gelmesinde emeği geçen herkese, Meclisim adına teşekkür ederim.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın, 2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı, Yaşayan ve Yaşatan Trakya konulu, açmış olduğu hibe destek programında   “AB STANDARTLARINDA ÜRÜN TAHLİL LABORATUVARI İLE BÖLGEYE HİZMET” isimli projemiz, Trakya Kalkınma Ajansımızın değerlendirmesi neticesinde 1. Sırada seçilerek uygulanmaya hak kazanmıştır. Projemizin sözleşmesi, 30 Temmuz 2015 tarihinde, borsamız ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında imzalanarak uygulama sürecine geçilmiştir.

Proje ile hedeflenenler;

Uzunköprü Ticaret Borsası Ürün Tahlil Laboratuvarının, bölge ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitede geliştirilmesini sağlamak, 

Modern makine ve techizatlarla, bölge tarım üreticilerine, AB standartlarında hizmet verilmesini sağlamak,

Uzunköprü Ticaret Borsası’nın, altyapısını geliştirerek, hizmet kalitesinin arttırmak,

Bölgenin tarımsal ekonomik gelir seviyesinin artmasına katkı sağlamak,

Uzunköprü Ticaret Borsası bünyesinde yapılan deney ve kalibrasyon sonuçlarının, güvenirliliğini sağlamak.

 

Bu amaçlar doğrultusunda ilk önce yaklaşık 30 metrekare olan eski ürün tahlil laboratuvarımıza, 120 metrekare daha ilave inşaatla, toplam çalışma alanımızı 150 metrekareye çıkararak, öncelikle fiziki şartlarımızı düzelttik. Bu inşaat KDV Dahil 136.946,93 TL bedel karşılığı tamamlandı.

Daha sonra Laboratuvarımızın ihtiyacı olan modern donanım ve teçhizatın mevzuata uygun olarak alımlarını gerçekleştirdik. bunlar

1 Adet BRUKER Marka NMR Yağ Cihazı (KDV Dahil 169.920,00 TL),

1 adet çok işlevli Laboratuvar değirmeni (69.228,60 TL + KDV ), 1 adet buğdayda düşme sayısı cihazı ( 51.097,30 TL + KDV),

1 adet yaş glüten cihazı ( 57.690,50 TL + KDV),

1 adet indeks santrifüj cihazı (16.483 TL + KDV)

1 adet Numune alım sondası (KDV Dahil 32.332 TL),

Mobil uygulama (KDV Dahil 17.700)

15 ay süren projemiz içerisinde toplamda yapılan KDV Dahil 589.309,94 TL harcamanın % 65 lik bölümü Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği olarak karşılanacaktır.

Ülkemizde çok az sayıda borsada mevcut olan ve birkaçında aktif olarak kullanılan, Elektronik Satış Sistemini, Konya ve Ankara Ticaret Borsalarından sonra hayata geçiren 3. Ticaret Borsası olarak öncü borsalar arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Elektronik Satış Sistemimiz, bilgisayarlarımız, bilgi ve satış ekranlarımız, kamera, yangın, alarm, duman güvenlik sistemleri, destekleyici sistemler ile altyapı yatırımları dahil, Borsamız Öz kaynakları ile toplam KDV Dahil 244.000 TL bedelle üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.

Ayrıca Ürün Tahlil Laboratuvarımızın, Kalite standartlarını sağlamak üzere İSO 17025 Laboratuvar Kalite Yönetim Sistemine başvuru yapılmış, İlgili personellerimiz 17025 eğitimlerini almış ve gerekli çalışmalar devam etmektedir. Laboratuvarımızın daha kaliteli ve güvenli tahliller yapabilmesi amacıyla dünyaca kabul görmüş Fransız kalibrasyon firması BİPEA  ile sözleşme imzalanmış, her ay yapılan kontroller ile Ürün Tahlil Laboratuvarımızın doğruluk standardı garanti altına alınmıştır.

Hizmet kalitemizi ve üye memnuniyetimizi arttırmak, Müstahsillerimizin daha kaliteli ürünler üreterek bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, bölgeye hizmet adına, borsamız ve Uzunköprü’müz için çok önemli ve güzel bir iş ortaya çıkardığımıza inanıyorum, Allah sebep olan ve destek olanlardan razı olsun.

Projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kuruluna ve Genel Sekreter Sayın Mahmut Şahin’e,

Trakya Kalkınma Ajansı Personeline, İlgili firmalara ve özellikle Uzunköprü Ticaret Borsası Personeline çok Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” Dedi. 

Daha sonra sırası ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzunköprü Belediye Başkanımız Avukat Enis İşbilen ve İlçe Kaymakamı Kemal Yıldız konuşmalarını yaptılar.

Konuşmaların ardından Laboratuvar Personelimiz tarafından Proje kapsamında yaptırılan Laboratuvar Yazılımı, Mobil Uygulama ve Laboratuvar Analiz sonuçları görüntüleme sistemi tanıtımı yapıldı. Yeni yazılım Analiz sonuçlarının dijital ortamda saklanması, arşivlenmesi geriye dönük analizlere ulaşmada kolaylıklar getirmekte, Satışa gelen ve harici yapılan analizlerin sonuçlarını ve kalite kriterlerini istatistiki olarak görüntüleyerek çiftçilere çeşit seçimi konusunda fayda sağlayabilmektedir. Analiz sonuçları görüntüleme sistemi sayesinde Satıştan alınan ürünlerin ortalama analiz değerleri, fiyat ortalamaları, toplam tonajları, günlük, haftalık, aylık olarak görülebilmekte, Güncel laboratuvar borcunu ve laboratuvara yaptığı toplam ödemeleri online olarak takibi yapılabilmektedir.

Laboratuvar Yazılımı, Mobil Uygulama ve Laboratuvar Analiz sonuçları görüntüleme sistemi tanıtımı ardından Elektronik Satış Sistemimizin tanıtımı katılımcılara temsili bir satış ile canlı olarak gösterilmiştir.

Elektronik Satış Sistemimizin tanıtımından sonra “AB Standartlarında Ürün Tahlil Laboratuvarı’nın” açılış kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan tarafından katılımcılara Laboratuvarın tanıtımı yapılarak cihazlar ve işleyiş hakkında bilgiler verilmiştir.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839