Haber Detayları - 7.10.2015

“SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM İÇİN TOPRAĞIN YAPISININ İYİLEŞTİRİLMESİ” KONULU SEMİNERİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Borsamız tarafından organize edilen ve Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Beslenme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Korkmaz BELLİTÜRK’ün konuk olarak katıldığı “SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM İÇİN TOPRAĞIN YAPISININ İYİLEŞTİRİLMESİ”  konulu seminer 07.10.2015 Çarşamba günü saat 14.00’da  Trakya Üniversitesi Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu Ersan Kocaman Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Seminere Uzunköprü Belediye Başkan Vekili Zeliha Tokatlı, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Yetkilisi Sami Süzer, Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Memet AKBAL, Uzunköprü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halime Ödül Dallı, Uzunköprü Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Hayati Balkan, UTSO Meclis Başkan Yardımcısı Cemal Çolak Uzunköprü Ticaret Borsası Üyeleri ile çok sayıda Üretici katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan  “Bizler Uzunköprü Ticaret Borsası olarak, ilçemizdeki tarım ve hayvancılık sektörlerindeki gelişim hızını daha da çok yukarılara taşımak adına, çalışmalar yapmaya ve üreticilerimizin ürünlerini daha değerli kılmak amacı ile yatırımlarımıza devam etmekteyiz. Ergene Kirliliği, Çakmak Barajı, sulama kanalları ve arazi toplulaştırma çalışmalarındaki gecikmeler ve olumsuzluklar bizleri yıldırmamaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen ilçemiz ciddi bir üretim potansiyeli, yüksek tarım ve hayvancılık kapasitesi ile bölgemizde ve ülkemizde bir lider pozisyonundadır. Bugün tarım bilgiye dayalı niteliğini giderek arttırmakta, artık bilginin temel kaynadığı çiftçinin tarlası değil, profesyonel araştırıcıların yürüttüğü bilimsel çalışmalardır. Bilgi toplumu olabilmenin en önemli unsuru, kuşkusuz olarak önlemlerin, yeni teknolojilerin benimsenmesi daha iyi bir yaşam standardına kavuşmak için bilinçli ve güçlü bir çiftçi kitlesini oluşturmaktır.

Bu bilinçli toplumun tarımın önemini bilen ve onları koruyan çevre koruma bilincine sahip tutum ve davranışları ile örnek sorumlu çiftçilik bilinci gelişmiş bireylerden oluşması hedeflenmektedir. Çiftçilere kendi yaşamalarına etkin biçimde kullanabilecekleri yararlı bilgi ve tekniklerin iletilmesi ancak bu bilginin uygulamaya dönüşmesi için anlam kazanacaktır”  dedi.

Açılış konuşmasının ardından Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Beslenme Bölümü Yrd. Doç. Dr. Korkmaz BELLİTÜRK tarafından katılımcılara  “SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM İÇİN TOPRAĞIN YAPISININ İYİLEŞTİRİLMESİ”  konulu seminer sunuldu.

Meclis Başkanımız Ahmet Gür ve Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan İlçemize gelerek değerli bilgilerini ve tecrübelerini seminer katılımcıları ile paylaşan Yrd. Doç. Dr. Korkmaz Bellitürk’e İlçemizin simgesi Uzunköprü tablosu ve Türkiye’de bir ilk olan Tepav Uzunköprü Ekonomik Kalkınma Stratejisi ve Yol Haritası kitapçığını hediye etti.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445