Haber Detayları - 3.11.2021

MESLEKİ EĞİTİM PROTOKOL YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Mesleki Eğitim ile Reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu Yönetim Kurulu Toplantısı 02 Kasım 2021 Salı günü Uzunköprü Ticaret Borsası Hizmet binasında PYK Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan’ın başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya UZTB Meclis Başkanı Abdullah Saka, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, UTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Turgut Yıldırım ve Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mesut Kaya ile Müdür Yardımcısı Burcu Yalınız katılım göstermiştir.

Toplantı 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının değerlendirilmesi, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında yapılacak etkinliklerin, çalışmaların planlanması, Okulun fiziki durumunun değerlendirilmesi, Yeni kayıt olan öğrencilerin durumlarının değerlendirilmesi, Proje Bölümü olan Kimya Teknolojisi Alanı öğrencilerine burs verilmesi hususunun görüşülmesi, Yapılacak Teknik Gezilerin planlanması, Sektör ile işbirliği yapılarak Öğretmen, Öğrenci eğitimlerinin ve projelerinin planlanması, Proje alanını yaygınlaştırma çalışmaları ve 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında proje kapsamına alınacak alanların belirlenmesi gündem maddelerinin görüşülmesi ve karara bağlanması ile son buldu.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Protokol Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, yarının Türkiye’sini inşa edecek olan gençlerin eğitimine çok önem verdiklerini belirterek “Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan bu protokolü sektörlerin aradığı nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi adına büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Bu doğrultuda Uzunköprü Ticaret Borsası olarak proje okulumuz olan Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere, eğitime elimizden gelen maddi ve manevi tüm desteği veriyoruz.

“Üretmek için mutlaka sanayi lazım, yatırım lazım, üretmek için mutlaka ona uygun kalifiye personel lazım. Piyasaya baktığımızda bir taraftan sanayisini oluşturmuş, işyerini kurmuş firmaların istedikleri ölçüde yeterli donanıma sahip eleman bulmakta zorlandığını görüyoruz, diğer taraftan da bir işsizler ordumuzun olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu iki piyasayı bir araya getirecek, yani talepte bulunanlarla iş arayanları bir araya getirecek bir çalışma

Bizim bir yandan çocuklarını mesleki eğitime yönlendirerek üretimde pay sahibi olmaları ve geleceklerini bu yolla kazanmaları yönünde karar alabilmeleri için aileleri teşviki ve desteği çok önemli bu konuda da çalışmalar yapılmalı”.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz ile birlikte, okulumuzun Türkiye`ye rol model olması için fiziki alanların iyileştirilmesinden burs ve staj imkânlarına, teknolojik alt yapısının iyileştirilmesinden mesleki gelişim eğitimlerine kadar, gereken tüm desteği vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yapacağımız çalışmalarla, gençlerimizi hem sektörün aradığı niteliklerle donatmış hem de istihdama katkı sağlamış olacağız" diye konuştu.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041