Haber Detayları - 13.01.2021

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

ARAYAN DEĞİL ARANAN ELEMAN

UTSO VE UZTB’DEN EĞİTİME TAM DESTEK

EĞİTİMİN BİNA OLMADIĞI ÖNEMLİ OLANIN OKULUN İŞLEYİŞİ FİKRİNDEN YOLA ÇIKARAK, MEVCUT OKULLARIMIZIN HİZMET KALİTESİNİN DAHA DA ARTTIRILMASI, KARAR ALMA SÜRECİNİN HIZLANDIRILMASI, EĞİTMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZİN VİZYON, KAPASİTELERİNİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ AMACI İLE 81 İLDE 81 OKUL PROJESİNE DAHİL OLDUK.

Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü, 26 Şubat 2019 tarihinde TOBB, TOBB ETÜ ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında, Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla imzalanmıştır.

Bu Protokol kapsamda 81 İl’de 81 meslek lisesi, protokol kapsamına alınmıştır.

Protokol, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda eğitimi verilen meslek alanlarında öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi ve beceri ile yabancı dil yeterliliklerinin artırılması amaçlarını gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Protokol ile meslek liseli üretimin merkezine koyulacak, sanayi ve okul arasındaki köprü sağlam temeller ile kurularak iş birliği ve koordinasyon artırılacaktır. Okullarda atölye/laboratuvarların kurulması, başarılı öğrencilere burs verilmesi, eğitim içeriklerinin hazırlanması ile nitelikli işgücünün yetiştirilmesine yönelik yapılacak olan mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerinin belirlenmesi ve uygulanması işleri yapılacaktır.

Protokolün yönetim ve işleyişi merkezde ve yerelde oluşturulacak kurullar aracılığıyla yürütülecektir. Bu kurullar Protokol Danışma Kurulu (PDK) ve Protokol Yürütme Kurulu’dur. (PYK).

81 ilde oda-borsa temsilcileri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ile oluşturulan kurullar (PYK) yerelde sanayinin insan kaynağı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapmakla görevlidir.

Eğitimin bina olmadığı önemli olanın okulun işleyişi fikrinden yola çıkarak, mevcut okullarımızın hizmet kalitesinin daha da arttırılması, karar alma sürecinin hızlandırılması, eğitmen ve öğrencilerimizin vizyon, kapasitelerinin daha da geliştirilmesi amacı ile 81 ilde 81 okul projesine dahil olduk.

81 ilde başlayan bu projeye geçtiğimiz yıl 3 ilçemiz, Tekirdağ Çorlu, Zonguldak Ereğli ve Manisa Salihli İlçeleri dahil oldular. Şubat 2020 itibari ile Uzunköprü Ticaret Borsamız ve Ticaret Sanayi Odamız ile başvurumuzu yaptık. Ağustos 2020 yılı itibari ile bizlerin Edirne Uzunköprü ve Manisa Salihli İlçelerimizin de bu projeye dahil olduğumuz müjdesini aldık.

81 ilde 81 okul projesi dahilinde bu projeye dahil olan ilk 5 ilçe içerisinde olmak bizlere onur ve gurur verdi. Buna da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, UTSO, UZTB ve Mimar Muslihiddin MTAL’nin yönetici ve eğitmenlerinin vizyonları, kurumsal yapıları ve kaliteleri etkili olmuştur.

Bu bizlere büyük motivasyon sağlamıştır. Hep beraber, el ele okulumuzu, öğrencilerimizin daha iyi yerlere gelmesi adına, onların gelecekte iyi yetiştirilerek iş bulma konusunda sıkıntı yaşamamaları ve sanayimizde kaliteli işgücüne ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar’ın talep ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen protokol ile Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi UZTB ve UTSO üyelerinin Sanayi Sitesi Esnafının ve Organize Sanayi Bölgesinde Kurulması planlanan fabrikaların ihtiyaçlarına göre bölüm ve laboratuvarları geliştirerek revize edilecektir.

Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda eğitimi verilen meslek alanlarında öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi, beceri ve yabancı dil yeterliliklerinin artırılması amaçlanan protokol kapsamında Protokol Yürütme Kurulu oluşturularak okulun eksikleri ve yapılacak işler ile ilgili istişare ve faaliyetlere başlanmıştır.

12.11.2020 tarihinde Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan Protokol Yürütme Kurulu toplantısında Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu Başkanlığına Egemen Aslan seçilmiş, UTSO YKB. Ercan İhtiyar, Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Eralp Akman, UZTB Meclis Başkanı Abdullah Saka, UTSO YK. Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır, Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mesut Kaya ve Müdür Yardımcısı Burcu Yalınız Protokol Yürütme Kurulu Üyeliği görevinde yer almışlardır. Okulumuzun 3 bölümünün Kimya Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi bölümlerinin proje bölüm kapsamına alınması yürütme kurulu tarafından prensip kararı alınmış ve seçilen bölümler onay alınmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve TOBB’a ilgili birimlere gönderilmiştir.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738