Haber Detayları - 11.09.2020

UZTB’DE AYÇİÇEĞİ İŞLEMLERİNDE REKOR

Uzunköprü Ticaret Borsası (UZTB) Elektronik Satış Salonunda 2020 sezonu Ayçiçeği satışlarında rekor miktarda işlemler gerçekleşiyor.

Bu sene yağışların düzensiz ve az düşmesine bağlı olarak ayçiçeği üretiminde rekoltenin beklenenden az gerçekleşmesi, yağ fiyatlarında oluşan yüksek fiyat beklentisi ve talebin artması sebebiyle fiyatların beklenenin çok üzerinde oluşması neticesinde Türkiye’nin salon satış işlem hacmi en yüksek borsalarından olan Uzunköprü Ticaret Borsasının Salon Satış işlemlerinde de kendisini gösteriyor. Hasadın tam anlamıyla başlamasıyla birlikte 08.09.2020 Salı günü borsaya 272 adet Traktör ve kamyonla gelen 1.455 Ton Ayçiçeğinin tamamı işlem görerek UZTB tarihinde bir rekor kırıldı.

Numune alımı ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra Analizleri yapılarak Satış Salonuna gelen 1.455 Ton Ayçiçeği gün içinde elektronik ortamda satışları yapıldı.

Elektronik Satış Salonu ile satışlara güven geldiğini ve Borsa’da çiftçilerin ürünlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde satmalarının sağlanması için her türlü tedbiri aldıklarını söyleyen UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, 2020 Yılı Ayçiçek Harmanının başladığı Ağustos ayı ortalarından itibaren 2.668 adet işlem karşılığında 14.000 Ton ayçiçeği ürünü Uzunköprü Ticaret Borsasında satışı yapılarak karşılığında Üyelerimiz tarafından yaklaşık 55 Milyon TL ürün bedeli üreticilerimize günlük nakit olarak ödenmiştir.

Corona Virüs salgını nedeni ile piyasalarda yaşanan olumsuzluklara rağmen üyelerinin ülke ekonomisine katkılar sağlamaya devam etmektedirler, Bu başarı sadece Uzunköprü Ticaret Borsasının başarısı değil, aynı zamanda tüm üyelerimizin de başarısıdır. Birlik ve beraberlik içinde, omuz omuza kurumumuz ve aynı zamanda şehrimiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Üyelerimizin teveccühleri ile göreve geldiğimiz gibi Elektronik Satış Sistemini faaliyete geçirdikten sonra Trakya Kalkınma Ajansının destekleri ile Uzunköprü Ticaret Borsası’na yeni bir Ürün Tahlil Laboratuvarı ve yeni analiz cihazları kazandırarak bölge tarım üretim altyapısının güçlenmesine ve Uzunköprü Ticaret Borsasının analiz imkanlarının artmasına katkı sağladık. Ürün Tahlil Laboratuvarımızın bölge ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitede geliştirilmesini sağlamak amaçlı mevcut binaya ek bina yaparak modern makine ve teçhizatla bölge tarım üreticilerine AB standartlarında hizmet verilmesini sağlamak, gelişen bölge tarımına hitap edebilmek adına öncelikli hedefimizdi. Bu gün gerçekleşen işlem hacimleri bizlerin göreve geldikten sonra gerçekleştirdiğimiz Elektronik Satış Sistemi ve Ürün Tahlil Laboratuvarımızın Modernizasyonu ve geliştirilmesi projelerimizin üyelerimiz ve üreticilerimiz yararına ne kadar doğru yatırımlar olduklarını bizlere bir kez daha göstermektedir. Elektronik Satış Sistemi sayesinde İlçemize bağlı köyler ile Çevre İl ve İlçelerden borsamıza gelen ürünler tüccar, sanayici ve çiftçi tarafından anlık takip edilerek hızlı, şeffaf ve gerçekçi bir fiyatla işlem görmektedir.

Bu vesile ile ilçemizin gelişimi için katkıda bulunan aş ve işveren tüm üyelerimizi de tebrik ediyorum”. Dedi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

  12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940