Haber Detayları - 8.03.2019

UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI VE TİCARET VE SANAYİ ODASINDAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE TAM DESTEK

Uzunköprü Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Saka, Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın çağrısının ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan "2019 İstihdam Seferberliği" programını desteklediklerini belirterek, "Ülkemizin üretim ve ihracatının artması noktasında, "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla başlatılan yeni istihdam seferberliğinin ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 
Ülkemizin ekonomisinin gelişmesine bu zamana kadar nasıl destek olduysak bundan sonra da olmaya devam edeceğiz ifadelerini kullanan Aslan ve İhtiyar "Bu noktada elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. İnşallah ekonomide de daha güzel günler göreceğimize inancımız tamdır. Yeter ki çalışmaya ve üretmeye devam edelim." ifadelerini kullandılar.
İstihdam Seferberliği programı kapsamında Uzunköprü Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Saka, Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, UTSO ve UZTB Meclis Üyeleri ile Basın mensuplarının katılımıyla 08.03.2019 tarihinde bir toplantı düzenlendi.
Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar program ile ilgili açıklamalarında; 
“Yeni İstihdama Ücret Desteği Yeni teşvik kapsamında, işverenlerin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet ödeyecek. Prim ve vergi desteği izleyen 9 ayda da devam edecek.
Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek İşverenler Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primi ve vergi ödemeyecek. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 aya boyunca devam edecek. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği verilecek.
Kısa Çalışma Ödeneği İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere üç ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devlet tarafından karşılanacak. Kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden yapılacak.
Asgari Ücret Desteği 2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği verilecek. Düzenli Ödemeye Devamlı Destek SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere beş puanlık indirim yapılacak.
Kalkınmaya İlave Destek Kalkınmada öncelikli 51 ilde işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim yapılacak.
Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği İşbaşı Eğitim Programları işverenlere ve iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlere 3 ay, imalat ve bilişim sektöründe 6 ay, siber güvenlik, kodlama yenilenebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği sağlanacak. İki yaş arası çocuğu olan kadın katılımcılara çocuk bakım destekleri verilecek.
İhtiyacınıza Uygun Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek Mesleki Eğitim Ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) kapsamında iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenleniyor. Kursiyerlerin ücret ve sigortalarını devlet karşılayacak. Teşvik paketi ile ilgili ayrıntılı bilgiye 
http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/adresinden ulaşılabilmektedir. Tüm üyelerimizi bu programdan faydalanmaya davet ediyorum. ”dedi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940