Haber Detayları - 26.11.2012

PROJEMİZ, AB-TÜRK ODALARI İŞBİRLİĞİ FORUMUNDA KABUL EDİLEN İLK BORSA PROJESİ OLDU

UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI (UZTB), ERGENE OVASINDA TARIM TOPRAKLARININ KİRLİLİKTEN ARINDIRILARAK TEKRAR KAZANIMI VE ISLAHI BAŞLIKLI PROJESİYLE AB-TÜRK ODALARI İŞBİRLİĞİ FORUMU (ETCF-II) PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE HİBE ALMAYA HAK KAZANAN İLK BORSA OLDU.

 UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Eren ve Genel Sekreter Mehmet Karamolla, AB-Türk Odaları İşbirliği Forumu Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazanan borsa projesinin sözleşmesini T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) ile UZTB adına 19 Kasım’da Ankara’da imzaladı.

        Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Eren,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Odalarının işbirliği programında (European-Turkish Chambers Forum ETCF-II) projesi onaylanan ilk ticaret borsası yönetimi olduklarını belirterek UZTB’nin ana koordinasyonunda yürütülecek projenin ortaklarının Yunanistan Kavala Ticaret Odası, Romanya Sibiu Ticaret Sanayi ve Tarım Odası ile Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu açıkladı.

     

       Başkan Rahmi Eren, tarım topraklarının kirlilikten arındırılması ve ıslahı konusundaki projeyi bizzat kendisinin önerdiğini, 2013 yılı boyunca yürütülecek projenin, hem AB-Türk Odaları İşbirliği Forumu kapsamındaki önemi hem de Ergene Ovasına özgü niteliğiyle, Uzunköprü Ticaret Borsasını güçlü kurumsal yapılarıyla yıllardır uluslararası projelere imza atan Türk ve Avrupa oda/borsaları arasına kattığını söyledi. Başkan Eren: “UZTB’nin bu projesi, AB programları kapsamında hazırladığımız ve kazandığımız ilk projedir. Aynı zamanda, bu programda onaylanan ilk ticaret borsası projesidir. Avrupalı ortaklarımız Kavala ve Sibiu Ticaret Odaları, projemizin alanında ‘en iyi uygulamaları’ gerçekleştirmiş bulunan kurumlardır. Biz bu projeyi, güncelliği ve uygulanabilirliği bakımından ilçemize somut kazanımlar sağlayacağı için gerçekleştireceğiz ”, dedi.

 


Proje Bütçesinin Yüzde 90’ı Karşılanacak


UZTB Başkanlığı, özgün konusu ve metniyle projelerinin bütçesinin yüzde 90’ını  hibe olarak kazanırken bu oran, AB projeleri arasında en yüksek fon oranları arasında gösteriliyor. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, yaklaşık 126 bin Euro’luk UZTB proje teklifinin 113 bin Euro’dan fazla miktarını hibeye uygun görmüş olup 45 gün içinde hibenin yüzde 80’lik tutarını UZTB hesabına aktarmış bulunacak


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839