Haber Detayları - 28.02.2011

TOPRAK TAHLİL LABORATUARININ SORUNLARININ ELE ALINDIĞI TOPLANTI

Uzunköprü Ticaret Borsası bünyesinde bulunan Toprak Tahlil Laboratuarının sorunlarının ele alındığı toplantı 24.02.2011 Perşembe günü borsamız satış salonunda yapılmıştır. Uzunköprü Kaymakamı Sayın Uğur KOLSUZ, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi EREN Tarım İlçe Müdürü Halil KARAHAN, Uzunköprü Ticaret Borsası Meclis Üyeleri, Ziraat Odası Genel Sekreteri, Tarım İlçe müdürlüğüne bağlı tarım danışmanları ve Köy muhtarlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda kurulduğundan bugüne kadar hedeflenen analiz sayısına ulaşamayan toprak tahlil laboratuarının sorunları masaya yatırılmıştır.

 İlçe Kaymakamı Sn. Uğur KOLSUZ`un konunun önem ve hassasiyetini belirten açılış konuşmasından sonra, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi EREN`in, Toprak Tahlil laboratuarının kurulduğu günden bu yana yapılan eğitim çalışmaları, yıllara göre analiz sayıları, köy, ilçe ve iller bazında analizlerle ilgili çeşitli istatistikler ve laboratuarın kar/zarar durumu hakkında bilgileri içeren sunumuyla devam edilmiştir. Bu tesisin Uzunköprü çiftçisine hizmet amaçlı kurulduğuna dikkat çeken Rahmi EREN, geçtiğimiz 4 yıl zarfında yapılan analizlerin yalnızca % 42`sinin Uzunköprü`den geldiğini, ilgisizlik yüzünden laboratuarın toplam zararının 200 bin TL`yi geçtiğini özellikle vurgulamıştır.  Daha sonra söz alan Tarım İlçe Müdürü, toprak tahliline verilen devlet desteklemeleri ve kurumun bünyesinde bulunan Tar-gel personelinin konu ile ilgili yaptığı yayım çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler vermiştir.

Toplantının 2. bölümünde sorunun çözümü ile ilgili fikir alışverişinde bulunulmuş, tar-gel bünyesinde çalışan tarım danışmanları, köy muhtarlarının ve çözüm önerilerinin dinlenmesine geçilmiştir. Bağlı bulunduğu köylerdeki çiftçilerin ilgisizliğinden yakınan köy danışmanları, üreticilerin arazi küçüklüğü, analiz ücreti, toprak yapısının farklılığı gibi sorunları bahane ederek analiz yaptırmaktan kaçındıklarını dile getirmişlerdir. Köy muhtarlarından gelen öneriler arasında, numune alımı için teknik destek, analiz ücretlerinin ödenmesi konusunda esneklik, alınan numunelerin laboratuara ulaştırılmasında sağlanacak kolaylıklar ve toprak analizlerinin faydasını görebilmek için köylerde demonstrasyon arazileri kurulması gibi başlıklar ön plana çıkmıştır. Konuyla ilgili Ziraat Odasının daha aktif rol alması gerektiği konusunda görüşlerini dile getirmişlerdir.

Toplantı Uzunköprü Kaymakamı Uğur KOLSUZ’un konu üzerinde çalışmalar yapılarak ilçemize yakışmayan bu sorunun çözülmesini ve konunun yakından takipçisi olduğunu belirttiği kapanış konuşması ile son bulmuştur.  

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041