Haber Detayları - 9.12.2016

SARI CÜCELİK VİRÜSÜ İLE MÜCADELE KONFERANSI BORSAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uzunköprü Ticaret Borsası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İlbağı’nın “Trakya Bölgesinde Tahıllarda Görülen Sarı Cücelik Virüs Hastalıkları İle Mücadele” konulu semineri 09.12.2016 tarihinde Uzunköprü Ticaret Borsası Hizmet Binasında Uzunköprü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü ve Teknik Personeli, Uzunköprü Ziraat Odası Meclis Üyeleri ve Tarım Danışmanları, Borsa Üyeleri ve Üreticilerin katılımları ile gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşması, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan tarafından gerçekleştirildi.

Aslan konuşmasında “Üyelerimiz ve ilçemizde yaşayan 200 dönüm ve üzeri arazi işleyen üreticilerimizi hedef kitle olarak aldığımız seminer ve konferanslarımıza katılarak bilgiye ve eğitime göstermiş olduğunuz önem için sizlere teşekkür ederim.

Bizler Uzunköprü Ticaret Borsası olarak ilçemizdeki tarım ve hayvancılık sektörlerindeki gelişim hızını daha da yukarılara taşımak adına çalışmalar yapmaya ve üreticilerimizin ürünlerini daha değerli kılmak amacı ile yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Bu amaçla Ülkemizde ilklerden olan Elektronik Satış Sistemini ve AB Standartlarında Ürün Tahlil Laboratuvarımızı  bölge tarım üretim altyapısının güçlendirilmesine, bölgenin yaşam ve refah seviyesinin artmasına katkı olarak, değerli üyelerimizin ve müstahsillerimizin hizmetine sunduk. Eğitim, Uzunköprü Ticaret Borsası Meclisi ve TOBB Camiası olarak bizlerin çok önemsediğimiz bir konudur. Bu eğitim ve konferanslarda bizlere eşsiz bilgileri ile destek olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesine ve hocalarımıza da sizlerin huzurunda teşekkür etmek isterim.

Bugün tarım, bilgiye dayalı, niteliğini giderek artırmaktadır. Bilginin temel kaynağı çiftçinin tarlası değil, Bilim insanlarının yürüttüğü bilimsel çalışmalardır.   Yeni teknolojilerin ve gelişmelerin benimsenmesi,  daha iyi bir yaşam standardına kavuşmak için bilinçli ve güçlü bir üretici kitlesi oluşmalıdır.

Bugün, planlanmış olan bu seminer ile son yıllarda karşılaşmaya başladığımız, farklı bir konu, “Trakya Bölgesinde Tahıllarda Görülen Sarı Cücelik Virüs Hastalıkları İle Mücadele” konusunda, değerli bilgilerini bizlerle paylaşacak olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Havva İLBAĞI’nı aramızda konuk etmekten mutluluk duyuyoruz.”  Dedi.

Prof. Dr. Havva İlbağı konferansta, sarı cücelik virüs hastalığının tahıllarda görülen en önemli virüs hastalıklarından birisi olduğunu belirtti.

Tahıllarda virüs hastalıkları ile mücadele konusunda Trakya’da ve Tekirdağ’da araştırmalar yaptıklarını ifade eden İlbağı, "Tahıllarda görülen viral hastalıklarla karşı mücadele için tahıl ekimi Kasım ayının ikinci haftasından sonra yapılmalı, Sertifikalı tohum kullanılmalı, tarla sınırlarında bulunan yabancı otlarla mücadele edilmeli, Ekim nöbeti uygulanmalı ve dekara atılan tohum miktarına ve bölge şartlarına dikkat edilmeli" diye konuştu.

Konferansın ardından Prof. Dr. Havva İlbağı üreticilerin sorularını cevapladı.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan Günün anısına ve Prof. Dr. Havva İlbağı’na İlçemizin simgesi Uzunköprü’müzün tablosunu hediye etti.


İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839