Haber Detayları - 26.08.2020

** MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ **

Mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında imzalanan ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ kapsamında, Uzunköprü Ticaret Borsasının ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının proje okulu olan Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu değerlendirme Toplantısı ilk kez gerçekleştirildi.

Üyelerinin ticari hayatlarına katkı sağlayacak çalışmaları tek tek hayata geçirmeyi sürdüren Uzunköprü Ticaret Borsası ile Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası sosyal sorumluluk projelerine de ara vermiyor. Özellikle Meslek liselerinde eğitim kalitesinin artırılmasını sağlayan, TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ kapsamına Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin de alınmasını sağladılar.

81 İlde 81 Meslek Lisesi ile başlayan projede Ülkemizden sadece 5 İlçe okulu dahil edilmiş ve Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de bunlardan birisi olmuştur.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar’ın talep ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen protokol ile Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi UZTB ve UTSO üyelerinin Sanayi Sitesi Esnafının ve Organize Sanayi Bölgesinde kurulması planlanan fabrikaların ihtiyaçlarına göre bölüm ve laboratuvarlarını geliştirerek revize edecektir.

Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda eğitimi verilen meslek alanlarında öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi, beceri ve yabancı dil yeterliliklerinin artırılması amaçlanan protokol kapsamında Protokol Yürütme Kurulu değerlendirme toplantısı, kontrollü sosyal hayata geçilmesiyle birlikte Uzunköprü Ticaret Borsası Hizmet Binasında yapıldı.


Toplantıya; Uzunköprü Ticaret Borsası adına Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Eralp Akman, Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mesut Kaya ve Müdür Yardımcısı Burcu Yalınız katıldı.


Protokol kapsamında yapılacak çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, beşeri sermayenin en önemli bileşenlerinden biri olan eğitime, ayrı bir önem verdiklerini söyledi. “Mesleki ve teknik eğitim, ekonomik kalkınmanın hızlandırıcısıdır. Uzunköprü Ticaret Borsası olarak, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için mesleki ve teknik eğitime özel bir önem verilmesi gerektiğinin farkındayız. Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz ile birlikte, okulumuzun Türkiye’ye rol model olması için fiziki alanların iyileştirilmesinden burs ve staj imkanlarına, teknolojik alt yapısının iyileştirilmesine kadar, gereken tüm desteği vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yapacağımız çalışmalarla, gençlerimizi hem sektörün aradığı niteliklerle donatmış hem de istihdama katkı sağlamış olacağız. Protokolün amacının sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda eğitimi verilen meslek alanlarında, öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, Bu proje ile mesleki eğitimin dinamik bir biçimde sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanması sağlanacak. Eğitim içerikleri, TOBB ETÜ desteğiyle hazırlanacak ve lise eğitimini tamamlayan gençler, nitelikli personel pozisyonunda iş sahibi olabilecek” diye konuştu.


Diğer Haber Dosyaları

  123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839