Haber Detayları - 05.07.2018

MİMAR MUSLİHİDDİN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ MESUT KAYA’DAN YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ EGEMEN ASLAN’A ZİYARET

Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mesut Kaya ve Müdür Yardımcısı Hakkı Aydın 05.07.2018 tarihinde borsamızı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan ile görüştüler.

UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan’a bugüne kadar Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ve öğrencilerine Borsa Laboratuvarlarında staj imkanı sunarak vermiş olduğu destekler için teşekkür eden Müdürü Mesut Kaya ve Müdür Yardımcısı Hakkı Aydın Mesleki ve teknik eğitimde gençlerin potansiyellerine ulaşmalarının yolu uygun şartlar altında işgücü piyasasına girmelerinden geçiyor” dedi.

UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan “Gençlerimiz iş arıyor, İşverenlerse iyi yetişmiş çalışan bulmakta zorlanıyor. Biz, bu meselenin mesleki eğitimle çözüleceğine inanıyoruz. “Meslek Lisesi Memleket Meselesi" sloganı ile TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu da çok önem verdiği Meslek Liseleri ve bu okullarda eğitim gören Öğrencilerdir. Türkiye’de istihdam konusunda yaşanan en temel sorunlardan biri, ilgili sektöre uygun, yeterli sayıda nitelikli eleman bulunamaması. İşletmeler, istihdam edilenlerin mesleki yeterliliğini sağlamak amacıyla kurum içi eğitimlerle bu sorunu aşmaya çalışıyor. Şirketler, mesleki ve teknik eğitim veren okulların mezunlarını istihdam etseler bile, sektörün gerektirdiği mesleki bilgi ve beceriye sahip olamadan iş hayatına atılan yeni mezunları, ikinci bir eğitimden geçirmek zorunda kalıyorlar. Şirket içi eğitimlere harcanan zaman ve emek, sektörde ciddi bir iş kaybına ve maliyete yol açıyor. Her işletme çalışanlarını benzer bir eğitim sürecinden geçiremediğinden, mesleki ve teknik eğitim mezunu olan gençlerin bir kısmı uygun niteliklere sahip olamadıkları için istihdam edilemiyorlar. Çözüm Mesleki ve teknik eğitimde teorik bilgiyi veren okul ile uygulamalı eğitimin merkezi olan işyeri arasındaki ikili yapının güçlendirilmesidir. 

Bu yıl da onlarca Meslek Lisesi öğrencisine staj ve kişisel gelişim imkanı sağlayarak destek olmaktan Uzunköprü Ticaret Borsası olarak gurur duyuyoruz. Onlar geleceğin iyi yetişmiş çalışanları, iş hayatının taze kanı olacaklardır. Uzunköprü Ticaret Borsası olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de her zaman eğitim kurumlarımızın ve öğrencilerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Dedi.

İlgili Görseller


Diğer Haber Dosyaları

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637