Haber Detayları - 19.08.2011

UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI RAHMİ EREN, SOMALİDE YAŞANAN AÇLIĞA DİKKAT ÇEKTİ

UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI RAHMİ EREN, SOMALİ’DE YAŞANAN AÇLIĞA DİKKAT ÇEKTİ.


Afrika’da yaşanan açlık ve kuraklık yüzünden binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Uzunköprü Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Eren, 5 Tl. tutan mesaj ile herkesin yardımda bulunabileceğini söyledi. Eren “Afrika`da 40 milyonun üzerinde insan özellikle de çocuklar, kuraklığın da etkisiyle kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Doğu Afrika`nın en yoksul ve en az gelişmiş ülkeleri olan Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, 

Uganda ve Burundi`de büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Çeyrek yüzyıldır devam eden ve son zamanlar daha da genişleyen iç savaşlar, bu ülkelerin kaynaklarını büyük ölçüde tahrip etmiştir. Türkiye olarak bu bölgeyle Osmanlı’dan gelen ve 3 asırdan uzun süren bir yakınlığa, tarihi birliğe sahip olduğumuz unutulmamalıdır. Bizler tarihimiz boyunca yardımlaşma ve paylaşma geleneğimizle tanınmış bir milletiz. Nefsimizle ve açlık ile susuzlukla mücadele içine girerken, çok daha güç koşullar altında hayat mücadelesi veren Afrika halkını unutmamalı, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Türk iş alemi olarak Ramazan ayının rahmet ve bereketini, Afrika’ya yardım elimizi uzatarak göstermeliyiz.

Bu çerçevede Afrika halkının yanında yer almak, acılarını paylaşmak ve destek olmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte yardım kampanyası başlatılmıştır. Kampanyaya TOBB tarafından 1 milyon TL nakdi yardım yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı`ndan, gönderilecek yardımların fitre yerine geçeceğini açıklaması da yapılmıştır. Bu kararın yardım kampanyasına da desteği artıracağına inanıyorum. Tüm Uzunköprü`lü hayırsever işadamlarına sesleniyor ve katkılarını bekliyoruz. Herkesi Afrika’ya yardıma çağırıyoruz. Türkiye İş Bankası TOBB Şubesi nezdinde açılan “TOBB–Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı” tüm hayırseverlerimizin katkılarını beklemektedir. Bu kampanya kapsamında toplanan yardımlar, Başbakanlık’ın 2011/9 genelgesi kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına aktarılacak ve resmi kanallar üzerinden Afrika’ya ulaştırılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından da Ramazan ayından önce ``Her Evden Bir Fitre, Bir İftar Afrika`ya`` kampanyası da başlatılmıştır. Kampanya kapsamında toplanan yardım miktarı da Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web sitesinde açıklanacaktır. Tüm operatörlerin faturalı ve kontörlü hatlarından Afrika yazıp 5601`e mesaj göndererek kampanyaya katılmak mümkündür. Bir mesaj ücreti 5 TL`dir.” Dedi.


Diğer Haber Dosyaları

12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637